День захисників та захисниць України: уникаємо стереотипів
Можливо, ви стикалися з тим, що 14 жовтня в деяких школах заведено вітати хлопчиків із «днем захисників»? Чи знаєте ви, що офіційна назва свята ― День захисників та захисниць України?
До 14 липня 2021 року це свято називалося просто «День захисника України», проте така назва не повністю передавала суть та зміст свята, оскільки поруч із чоловіками-захисниками Україну боронять також і жінки-захисниці.
За даними заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, у Збройних силах України служать понад 38 тисяч жінок. Сім тисяч із них пішли в армію після початку повномасштабної війни. У порівнянні з багатьма арміями світу, це один із найвищих показників кількості жінок-військовослужбовиць у співвідношенні до загальної чисельності збройних сил. Дізнатися більше про історії жінок на фронті: психологинь, парамедикинь, снайперок та командирок – ви можете, наприклад, у журналі Elle.
На жаль, стереотипне уявлення 14-го жовтня як «чоловічого» свята все ще залишається значним. У рекламі можна побачити заклики купити коханому подарунок на День захисника, а в деяких освітніх закладах вітають хлопців із нагоди цього свята.
Проте не варто плутати радянський «чоловічий день» з українським загальнодержавним святом. Потреба в ньому постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Щоби вшанувати відвагу та мужність наших захисників і захисниць та віддані за Україну життя, і було впроваджене це свято.
Яким може бути коректне привітання з Днем захисників і захисниць?
🔹 У ньому згадують і чоловіків, і жінок. Наприклад, як це зробив нещодавно головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний. Він написав на Facebook про службовицю Військово-морських сил України, про те, що сучасні Збройні сили долають не тільки ворога, а й стереотипи, зокрема що «жінки на кораблі — до біди»: досвід показує, що це лише упередження.
🔹 Оскільки жінкам досі видають чоловічу форму й чоловічу спідню білизну, їм бракує взуття менших розмірів та бронежилетів з урахуванням особливостей жіночої фігури, ви можете підтримати ініціативу, яка забезпечує українських захисниць якісною військовою формою та амуніцією. Це може бути проєкт Arm Women Now (укр.: «Озброїмо жінок зараз») або Жіночий ветеранський рух.
🔹 Перерахуйте кошти для військових тому фонду або ініціативі, яким ви довіряєте. Навіть невеликі суми можуть допомогти нашим захисникам і захисницям боронити Україну і берегти свої життя.
Що ще може зробити вчитель/-ка?
1. Ще раз нагадати учням, що 14 жовтня — це День захисників та захисниць, які боронять нашу державу зараз, а не свято хлопчиків та чоловіків безвідносно до їхньої професії.
2. Використати навчально-методичні матеріали IREX та порушити тему жінок-військових і гендерної дискримінації. Які саме матеріали краще використати, дивіться тут.
Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»