Головне

Данило Апостол

Апостол Данило
Апостол Данило

Данило Апостол народився в селі Великі Сорочинці на Полтавщині в 1654 році. Походив з відомого козацько-старшинського роду Апостолів, які майже 80 років з 1659 по 1736 роки тримали в своїх руках полковницький уряд у Миргородському полку (Павло, Данило, Павло Апостоли) і мав молдавське боярське походження.

У 1682 р. обраний миргородським полковником, у 1687 р. звільнений з посади гетьманом Іваном Мазепою як прибічник скинутого гетьмана Івана Самойловича. У 1693 році знову обраний полковником (до 1727). Як талановитий військовий діяч відзначився під час Азовсько-Дніпровських походів. Піхніше в 1696 році разом з гадяцьким полковником Боруховичем розбив на річці Ворскла війська кримського хана та гетьмана ханської України Петра Іваненка (Петрика).

Здобував фортеці Кизи-Кермен і Очаків. У Північній війні 1700 — 1721 рр. відзначився в боях під Ерестофером (тепер Естонія; 1701) та в битві під Варшавою (1705). Данило Апостол був прихильником незалежницької політики гетьмана Івана Мазепи, одним із активних учасників опрацювання положень українсько-шведського союзу. 28 жовтня 1708 р. разом з українськими полками перейшов на бік шведської армії; проте в листопаді, проаналізувавши причини перших воєнних невдач шведських військ в Україні, перейшов на бік Петра I. За Апостолом було залишено уряд миргородського полковника та всі його маєтки. В 1711 р. брав участь у Прутському поході як наказний гетьман українського козацького війська.

У роки правління Малоросійської Колегії (1722 — 1727) відстоював автономні права Гетьманщини. Перебуваючи влітку 1723 у військовому таборі на р. Коломак (прит. Ворскли, бас. Дніпра), організував подачу імператору Петру I колективної чолобитної на захист козацьких прав і вольностей. На початку 1724 за участь в опозиційному русі за наказом імператора його заарештовано і відправлено в ув’язнення до Санкт-Петербурга. Звільнено на початку 1725 з-під варти, протягом року перебував у С.-Петербурзі під наглядом.

1 жовтня 1727 року в Глухові Данило Апостола було обрано новим гетьманом України. Маючи значний авторитет серед козаків, Д. Апостол одразу після обрання розпочав активну роботу щодо відродження автономії України. Під час коронації молодого імператора Петра II гетьман подав йому петицію з проханням повернути права, закріплені в Березневих статтях Б. Хмельницького. На гетьманський запит цар дав відповідь у вигляді документа з 28 статей, відомого під назвою «Рішительні пункти». Цей документ став законодавчою основою діяльності адміністрації Гетьманщини аж до її ліквідації. «Рішительні пункти» ще більше обмежували права українців, але царський уряд мусив визнати, хоча й дуже обмежену, автономію України. Незважаючи на контроль з боку Петербурга, Данилові Апостолу вдалося провести ряд управлінських і соціально-економічних реформ, які значно впорядкували життя Гетьманщини. Унаслідок цих реформ стала відроджуватися економіка України, зросла торгівля, активно розвивалися ремесла та промисли. Данило Апостол подавав меморандуми, у яких вимагав від російського уряду змінити дискримінаційну торговельну систему, запроваджену ще Петром І.

На початку 1728 року Д. Апостол зібрав у Глухові представників купецтва й перед російськими урядовцями гостро поставив питання про скасування заборони на експорт традиційних українських товарів — зерна, воску, шкіри, прядива та ін. Проте російський уряд ігнорував питання, порушені в гетьманських меморандумах. На Україну чекали дуже важкі події. 1731 року почали будувати «Українську лінію» — укріплення між Дінцем і Дніпром. За три роки з України на це будівництво вислано 70 тис. осіб (козаків і посполитих). Крім того, 1732 року для підтримки Августа III в. його боротьбі зі Станіславом Лещинським за польський престол відряджено український корпус з 11 тис. козаків. Такі події негативно вплинули на стан здоров’я Д. Апостола. У 1733 році він тяжко захворів. Цим скористалося самодержавство, яке при першій-ліпшій нагоді прагнуло знищити українську автономію. Нова російська імператриця Анна Іоанівна, що вороже ставилася до України взагалі й до здобутків гетьмана зокрема, усунула козацьку старшину від влади й скасувала гетьманський уряд, навіть не дочекавшись смерті Д. Апостола. Він помер 1734 року в Сорочинцях на Полтавщині.

Шкільне життя

Back to top button