Батькам

Чим корисні відеоігри

Багато батьків вважають відеоігри бичем сучасності – цей вид розваги, на їх думку, віднімає час і здоров’я у дітей, які замість того, щоб просиджувати за комп’ютером, могли б побігати з друзями у дворі або почитати книжку. Вважається, що відеоігри розвивають схильність до жорстокості, насильства, сприяють гіподинамії і змушують відмовитися від «живого» спілкування на користь онлайн друзів. Ненабагато менше вони шкодять і дорослим.

Однак багато вчених розглядають ігри абсолютно з іншого боку, вважаючи, що вони можуть допомогти там, де безсилі традиційні методи тренування і переконання.

ГЕЙМЕРИ ПРИЙМАЮТЬ РІШЕННЯ НА 25% ШВИДШЕ

Як встановили дослідники з Рочестерського університету, любителі ігор в жанрі «екшн», що вимагають відмінної реакції (інакше ігровий персонаж миттєво гине), здатні швидко приймати рішення і в реальному житті.

Вчені розділили велику кількість добровольців у віці від 18 до 25 років на дві групи. Одна з них 50 годин грала в шутери Call of Duty 2 і Unreal Tournament, інша витратила стільки ж часу на симулятор життя The Sims 2.

Після цього двом групам учасників запропонували вирішити, як чинити в різних ситуаціях. В результаті в задачах, не пов’язаних з ігровою реальністю, любителі шутерів приймали рішення на 25% швидше, при цьому їх висновки практично завжди були вірними. «Геймери, які часто грають у жанрі «екшн», здатні приймати більшу кількість вірних рішень в одиницю часу», – так пояснила результати роботи одна зі співавторів дослідження Дафні Бавелір.

В ході іншого дослідження було показано, що легке захоплення грою Super Mario сприяє збільшенню маси сірої речовини в префронтальній корі головного мозку, гіпокампі і мозочку, що сприяє поліпшенню пам’яті, навичок стратегічного планування та рухової моторики.

ЗАПОБІГТИ СТАРЕЧЕ НЕДОУМСТВО

Згідно дослідженню, опублікованому в авторитетному науковому журналі Nature, гоночні симулятори допомагають поліпшити короткочасну пам’ять, здатність виконувати кілька завдань одночасно і довгий час фокусуватися на якій-небудь задачі.

Такий висновок дослідники зробили за результатами експерименту, в ході якого група добровольців «від 60 і старше» погодилася присвячувати грі NeuroRacer 12 годин свого життя щомісяця. Уже через півроку літні учасники експерименту показали поліпшення мозкових функцій, а значить, відсунули момент настання старечого недоумства .

ІГРИ ЗМУШУЮТЬ НАС РУХАТИСЯ

Звичайно, нескінченне просиджування за комп’ютером ніколи не сприяло спалюванню зайвого жиру на талії. Проте ігри, які поєднують в собі віртуальну реальність і фізичну активність, можуть змусити рухатися навіть найбільших прихильників гіподинамії.

Дослідники виявили, що ігрова приставка Nintendo Wii змушує своїх користувачів відриватися від стільця і виконувати фізичні вправи в середньому протягом 20 хвилин в день – це і є альтернатива звичайним заняттям аеробікою або тренуванні у спортивному залі.

Інше дослідження, опубліковане в журналі Pediatrics, показало, що відеоігри, наприклад пов’язані з виконанням танцювальних вправ, є помірним фізичним навантаженням для дітей, забезпечуючи «безпечний і веселий» вихід зайвої енергії у маленьких людей.

Відеоігри виявилися також дуже ефективні в провокуванні змін способу життя. В роботі дослідників з Університету Індіани добровольці, що отримали пораду більше рухатися і їсти більш здорову їжу через гру Second Life («Друге життя»), краще слідували їм, ніж ті, хто був змушений слухати свого тренера і дієтолога.

ВІДЕОІГРИ ПОЛІПШУЮТЬ ЗІР

Інше дослідження Дафні Бавелір з Рочестерського університету показує , що відеоігри покращують зір. Це досягається завдяки тому, що геймери вчаться розрізняти навіть невеликий рух тіні або зміни кольору.

Люди, які грали в ігри в жанрі «екшн» (наприклад, в «стрілялки» від першої особи), на 58% краще розрізняли зміну контрастності. «Коли люди грають в екшн, в їх головному мозку змінюється шлях, що відповідає за обробку візуальної інформцації», – пояснила Бавелір.

ІГРИ РОБЛЯТЬ ЛЮДЕЙ ДОБРІШИМИ

Ігри-стратегії можуть змінити наші розумові патерни, тому, граючи в них, ми можемо навчитися бути мудрішими і етичними в реальному житті. Така ідея гри під назвою «Quandary» («Скрутне становище»), в ході якої земляни колонізують планету під назвою Браксос. В процесі гри головний герой, він же капітан корабля, повинен вирішувати моральні дилеми, що виникають у колоністів по відношенню до аборигенів.

«Ми не думаємо, що захоплення подібними іграми вже само по собі допомагає людям зробити своє життя кращим, але ми вважаємо, що воно піднімає етичні проблеми, які змушують ґеймерів задуматися», – вважає Скотт Остервейл, директор підрозділу Массачусетського технологічного інституту, який розробив навчальну аркаду.

Ігри, як і інші явища нашої високотехнологічної реальності, самі по собі не є ні позитивними, ні негативним явищем – вони не роблять з людей кілерів або мудреців. Тільки ми самі можемо повернути їх як собі на шкоду, так і на користь.

Шкільне життя

Back to top button