ГоловнеОсвіта і IT

Чи можуть російські спецслужби прослуховувати телефони українців?

Це питання особливо хвилює наших співгромадян, які опинилися на тимчасово окупованих територіях. Ми часто чуємо перехоплені СБУ розмови російських солдатів, які вторглися до нашої держави. Та чи можуть окупанти так само отримати інформацію про розмови українців?

На початку квітня Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомляла, що в них немає підтвердження тому, що російські військові можуть прослуховувати розмови українців.

Однак після відключення українських мобільних операторів мешканці окупованих територіях часто були змушені купувати російські SIM-карти.

Відтак у Держспецзв’язку повідомили, що в цих районах російські спецслужби можуть отримати доступ до трафіку громадян.

«На жаль, на сьогодні український мобільний зв’язок у Херсоні та області відсутній. А будь-який трафік у Росії контролюють російські спецслужби. Вони отримують повний доступ до всіх розмов, листування і всього, що відбувається в телефоні користувача», – повідомив голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь.

За його даними, для підключення місцевих жителів до послуг російських операторів стаціонарного інтернету та мобільного зв’язку окупанти частково протягли нові оптоволоконні мережі з Криму й завезли обладнання з території Росії. Така ж ситуація і на окупованих територіях Запорізької області.

Держспецзв’язку радить мешканцям тимчасово окупованих територій використовувати VPN-сервіси, які дозволяють користуватися мережею анонімно. Це допоможе мінімізувати ризики відстеження активності мережі.

Що таке VPN? Коли ним користуватися? Які рекомендації під час вибору VPN? Про це можна почитати тут.

Якщо ви користуєтесь послугами українських мобільних операторів, то росіяни не можуть прослуховувати ваші розмови та відстежувати активність в інтернеті, запевняють у Держспецзв’язку.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button