ГоловнеОсвіта і ITПсихологія

Чи можна в соцмережах писати на теми, не пов’язані з війною?

Ми отримали повідомлення від наших вчителів із запитанням про те, як поводитися, якщо користувачі соціальних мереж критикують вас за дописи, не пов’язані з темою війни. Роз’яснення цього питання підготували експерт/-ки Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Попри те, що нині думки людей сконцентровані на повномасштабному вторгненні Росії в Україну і ця тема є пріоритетною в усіх українських новинах, все ж таки необхідно приділяти увагу й повсякденним, не пов’язаним із війною питанням.

Говорити про речі, що не стосуються війни, але є актуальними для повсякденного життя, а також ділитись позитивним контентом не тільки не заборонено, а й украй важливо, адже це  може допомогти людям ненадовго відволіктись від важких новин та додати сил.

Оскільки напруга в суспільстві сьогодні є високою, деяким вашим читачам може бути важко впоратись з емоціями та прийняти те, що розмови про звичні повсякденні речі є допустимими та навіть необхідними.  Нагадайте їм про це, наприклад, у такий спосіб:

Розповідайте вашим підписникам про концепції емоційного вигорання та інформаційного перенавантаження, які може переживати людина, яка споживає багато інформації з однієї або декількох тісно пов’язаних тем.

Пояснюйте, що ми не можемо і не повинні повністю абстрагуватись від новин про війну, однак варто споживати новини на різні теми або виділяти час, коли ми зовсім не читаємо новинні повідомлення. Це дасть змогу нашому розуму відпочити та відновитися.

Нагадуйте, що людина, яка перебуває в стані вигорання або інформаційного перенавантаження, є більш схильною відчувати безнадію, апатію чи втому і їй значно важче бути ефективною в повсякденному житті.

Закликайте підписників за можливості повернутись до старих звичок або сформувати нові, унормувавши здоровий розпорядок дня для себе та для суспільства. Такі прості речі допоможуть спільно працювати на досягнення перемоги, а також матимуть важливе значення в процесі відновлення та відбудови після закінчення війни.

Розповідайте громадянам, що наша робота не завершиться на моменті перемоги, тож варто уже зараз створювати внутрішні ресурси та можливості, які допоможуть нам не тільки її здобути, але й відновлювати країну.

Нагадуйте читачам/-кам, що всі ми різні, тому долаємо та проживаємо стрес та трагедію війни по-своєму.  Немає нічого поганого в тому, щоб зайнятись новою справою, яка допоможе трошки відволіктись та бути готовим працювати на досягнення нашої спільної мети – нашої перемоги.

Пояснюйте, що люди не повинні соромити інших за їхні способи долати труднощі. Розбрат у суспільстві – одна з головних цілей російської дезінформації та пропаганди. Суспільство, у якому постійно тривають внутрішні конфлікти, є легкою мішенню для нашого противника. Нині дуже важливо бути єдиними та знаходити компроміси зі своїми співвітчизниками, навіть за умови, що ми маємо різні погляди на окремі питання й не завжди погоджуємось з думкою інших.

Однак при публікації позитивного контенту завжди варто зважувати, чи є він доречним за обставин, які на конкретний момент відбуваються в регіоні та в країні в цілому.  За умови, що ситуація в регіоні є досить напруженою або нещодавно стався значний обстріл громади, багато людей зазнали поранень, а місто – руйнувань, з публікаціями на повсякденні теми варто бути вкрай обережними. Те ж саме стосується і прифронтових територій.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button