Більшість учнів продовжила навчання під час карантину
Більшість учнів продовжила навчання під час карантину, хоч і зіткнулася з певними проблемами. Такі результати онлайн-опитування батьків “Навчання дітей під час карантину”, яке провела Служба освітнього омбудсмена.
Кожен має право на освіту – так проголошує стаття 53 Конституції України. Більшість країн закрили заклади освіти на карантин, щоб запобігати поширенню COVID-19, що є безпрецедентним заходом та певним викликом. Але така тривала перерва у навчанні може порушувати право дитини на освіту, адже відбувається скорочення часу, виділеного для виконання освітньої програми, знижується ефективність та якість освіти, виникають проблеми з доступністю освіти.
Ефективність навчання дітей під час карантину залежить від спільних зусиль системи освіти, керівництва закладу освіти, вчителів, учнів та батьків.
На загальнонаціональному рівні запрацювала система підготовки та трансляції відеоуроків, тематика яких відповідає програмі. Багато шкіл та, відповідно, вчителів організували дистанційне навчання або навчання з використанням технологій дистанційного навчання. Однак, на жаль, є сім’ї, соціальні групи і навіть цілі селища, які не мають належного доступу до Інтернету та необхідного сучасного обладнання для навчання вдома. Є така проблема і у вчителів.
Тому для нас важливо було з’ясувати, наскільки тимчасове призупинення занять та перехід на дистанційне навчання вплинули на рівень охоплення навчанням учнів закладів загальної середньої освіти. Адже від того, продовжили школярі навчання чи ні, безпосередньо залежить дотримання їхнього права на освіту та її якість.
Служба освітнього омбудсмена в період з 8 по 13 квітня провела онлайн-опитування батьків “Навчання дітей під час карантину”. Під час опитування ми отримали 8056 відповідей від респондентів з усіх регіонів України, крім окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим. Звертаємо увагу, що опитування не є репрезентативним, оскільки проводилося через Інтернет. Це орієнтовна модель проблем, з якими учні та їхні батьки зіткнулися під час карантину.
Результати опитування показали, що 85% дітей продовжила навчання вдома, лише 13,9% учнів продовжили навчання частково, а ще 1% учнів не навчається взагалі. На нашу думку, до 1% таких учнів належать ті, які не мають належного доступу до Інтернету або необхідного для навчання технічного обладнання. Варто врахувати, що відсоток таких учнів дещо вищий, оскільки сім’ї, що не мають доступу до інтернету, не змогли взяти участь у опитуванні. Проте, як бачимо, переважна більшість учнів продовжила навчання під час карантину, хоч і зіткнулася з певними проблемами.
Опитування демонструє, наскільки ефективно реалізується право учнів на освіту, ситуацію з організацією дистанційного навчання, ставлення батьків до домашнього навчання та як змінилося їхнє ставлення до вчителів за період карантину тощо.
Нагадаємо, у Міністерстві освіти і науки розповіли, що основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) відбудеться між 25 червня та 17 липня у випадку, якщо карантин завершиться до початку червня. Про це сказав заступник міністра освіти і науки України Єгор Стадний у відеозверненні.