Здоров'яФізіологія

Бігаємо правильно

Біг - Шкільне життя1. Занадто швидко нарощується темп і / або обсяги тренувань

Завжди чомусь здається, що якщо ти тренуєшся дуже багато і дуже посилено, то обов’язково зможеш підготуватися до забігу краще і швидше за всіх. Це як вірити, що якщо ти за один раз вип’єш не один стакан гранатового фрешу, а цілий графин, то й користі від нього буде в стільки ж разів більше, але насправді цілий графин гранатового фрешу, як казав один із героїв «Теорії великого вибуху», це просто інгредієнт для дорогої сечі. Тобто, скільки б соку ви не випили за один раз, ваш організм засвоїть рівно стільки корисних речовин і вітамінів, скільки зможе прийняти, а решта все піде в нікуди. Точно так само і з бігом.

Ця помилка є найпоширенішою причиною бігових травм. Нашому тілу потрібен час для того, щоб адаптуватися до навантажень. До того ж не варто забувати, що наші зв’язки трохи відстають від наших м’язів і зміцнюються трохи повільніше.

Тренуватися потрібно помірно і нарощувати обсяги поступово. Ідеальний варіант – додавати 10% від вашого щотижневого пробігу щотижня.

2. Ігнорування створення базису

Багато бігунів потрапляють в одну і ту ж пастку: вони починають відпрацьовувати швидкісні тренування перш, ніж виробляють достатню для цього витривалість. Це означає, що вони знаходяться у відмінній формі на початку сезону, але їм складно витримувати такі темпи постійно, і під кінець вони здуваються і дуже втомлюються, відстаючи від наміченого графіка. Для того щоб уникнути цього, потрібно готуватися трохи заздалегідь. Для цього достатньо влаштувати собі за два-три тижні до початку основного блоку тренувань пробіжки в легкому темпі. Це допоможе побудувати міцну основу для більш інтенсивних бігових навантажень.

3. Ігнорування відновлювальних пробіжок

Якщо ви хочете стати дійсно хорошим бігуном, вам варто поєднувати тренування в темпі, який є для вас бажаним, з іншими тренуваннями. Біг у швидкому темпі вимотує, і тілу потрібен час для відновлення після ударних навантажень. І чим інтенсивніше тренування, тим більше часу потрібно на відновлення. Саме в періоди відновлення ваше тіло адаптується до нових навантажень і вбирає в себе все, чого ви навчилися за ці тренування. Це працює так само, як з інформацією і мозком: вам потрібен сон для того, щоб інформація засвоїлася і впорядкувалася, інакше все навчання пропаде задарма. Саме для цього багато більш досвідчені бігуни практикують відновні пробіжки – біг в повільному темпі. У такі відновлювальні дні рекомендується бігти в темпі на 2 хвилини повільніше, ніж ви бігли в попередній день (це 2 хвилини на милю; якщо брати в перерахунок на кілометри, можна бігти трохи швидше).

4. Повне ігнорування відпочинку

Це навіть не відновлювальні пробіжки, а саме відпочинок. Багато хто не робить перерви в тренуваннях і не відпочиває, так як бояться втратити спортивну форму, яку вони вже встигли напрацювати. І проте ви зможете перейти на новий рівень тільки в тому випадку, якщо будете відпочивати. Як вже не один раз повторювалося, тілу потрібен час для того, щоб адаптуватися до нових навантажень і запам’ятати їх. Якщо цього не відбувається, ви просто вимотуюєте себе, віддаляючись ще далі від наміченої мети.

Запам’ятайте, відпочинок для бігуна не менш важливий, ніж тренування, і вимагає такої ж сили волі і чіткого виконання. Внесіть дні повного відпочинку в свій тренувальний розклад і строго дотримуйтеся цього плану.

5. Недооцінка значення послідовності в тренуваннях

Послідовність в тренуваннях є найважливішим чинником, який допоможе вам покращити свої бігові результати. Багато бігунів думають, що тренуватися багато і посилено = хороша фізична форма, і починають перестрибувати через стадії. Навіщо розтягувати підготовку до перших 5 кілометрам, якщо я в такій хорошій фізичній формі? Та я пробігу їх через два тижні тренувань! Деякі точно так само думають і про перші 10 кілометрів. Швидко пробігти свої перші 5 або 10 кілометрів, якщо не слідувати певним планом, який нехай повільно, але зате правильно підготує ваше тіло до майбутніх навантажень, можна, але потім вам доведеться за це розплачуватися тривалою перервою. Не дарма ж всі бігові плани, розроблені досвідченими спортсменами і марафонцями, розраховані на такі тривалі періоди. Нехай повільно, але зате впевнено ви побудуєте міцну основу, яка в більш довгостроковій перспективі допоможе досягти практично будь-яких цілей, які ви поставите перед собою.

Шкільне життя