Головне

Архів СБУ передав музею «Тюрма на Лонцького» схеми тюрми та документи про пенітенціарну систему УРСР

На фото — директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігор Кулик, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий та науковий співробітник Галузевого державного архіву Валерій Огороднік вивчають плани тюрми.
На фото — директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігор Кулик, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий та науковий співробітник Галузевого державного архіву Валерій Огороднік вивчають плани тюрми.

Галузевий державний архів Служби безпеки України відновлює співпрацю із Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» з питань пошуку та оприлюднення документів, що стосуються політичних репресій та функціонування пенітенціарної системи в УРСР.

12 червня відбулась робоча зустріч директора Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігоря Кулика із директором Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Русланом Забілим щодо питань відновлення співпраці між установами.

Як розповів Руслан Забілий, у 2008-2010 роках «Тюрма на Лонцького» активно співпрацювала із архівом СБУ, однак, після зміни керівництва держави та служби співпраця уповільнилась, а згодом взагалі припинилась. «Водночас розпочались репресії над істориками та архівістами, які вимагали відкриття архівів. Доступ до документів був безпідставно закритий на довгий час. Тому сьогоднішні домовленості про спільну роботу є для нас дуже втішними та перспективними», — каже Руслан Забілий.

Працівники архіву також відібрали ряд документів про пенітенціарну систему УРСР та передали їх для поповнення науково-допоміжного фонду музею. «Окрім інших документів, нам вдалося відшукати план внутрішньої тюрми УМҐБ по Львівській області за 1950 рік, відому як “Тюрма на Лонцького”, що має велику цінність для музейників, — розповідає головний зберігач фондів Галузевого державного архіву СБУ Валерій Огороднік. — По цих планах можна прослідкувати, де саме була розстрільна камера у в’язниці, а також можна визначити, де могли проводитися захоронення розстріляних та закатованих політв’язнів».

В рамках співпраці між установами ГДА СБУ передав для оцифрування музеєм мікрофільми Польської бібліотеки Народової, в яких міститься підбірка наказів УГА та Дієвої армії УНР, щоденники Українських січових стрільців та ін. Після оцифрування документи будуть поступово оприлюднюватись в Інформаційно-довідковій залі Галузевого державного архіву Служби безпеки України та у відкритому он-лайн доступі в Електронному архіві українського визвольного руху avr.org.ua.

Також сторони обговорили та погодили у перспективі видання збірника документів, що знаходяться в ГДА СБУ та стосуються «Тюрми на Лонцького», а також тюремної системи УРСР загалом.

Нагадаємо, що цього року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії. Для цього в Україні започатковано процес виведення історичних архівів з-під відання сучасних спецслужб. Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Back to top button