Головне

Архів СБУ оприлюднив архівні кримінальні справи стосовно святих УГКЦ

Керівництво архіву Служби безпеки України передало УГКЦ копії архівних кримінальних справ стосовно блаженного священномученика о. Климентія Шептицького та о. Омеляна Горчинського, що нині проходить процес беатифікації. Раніше вільного доступу до цих документів не було.

Передача копій документів відбулась в рамках навчально-практичного семінару «Мученики – джерело свободи церкви», що пройшов у Василіанському монастирі у смт. Брюховичі, що поблизу Львова. Представник Конгрегації в справах святих монсеньйоро. Роберт Сорно (Рим, Італія) висловив вдячність керівництву Архіву та Служби загалом за передані матеріали, а також надію на майбутню співпрацю.

Як запевняє директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігор Кулик, до документів радянського періоду стосовно репресій по відношенню до священнослужителів буде надано вільний доступ та здійснено максимальне сприяння у роботі. «Архів СБУ сприяє беатифікації та канонізації українських святих. Ми готові до співпраці для виявлення, копіювання та передачі УГКЦ всього масиву архівних матеріалів, що зберігається у ГДА СБУ та стосується репресій проти церкви», – зазначив Кулик.

Як відомо, у 2001 році були визнано священомучениками 26 осіб, які постраждали в часи комуністичного переслідування в Україні між 1935—1973 рр., та загинули як мученики за віру.

Нагадаємо, що цього року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії. Для цього в Україні започатковано процес виведення історичних архівів з-під відання сучасних спецслужб. Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Back to top button