Головне

Археологи розкопали трипільський храм віком шість тисяч років

Британські та українські археологи розкопали в Кіровоградській області руїни трипільського храму, збудованого близько шести тисяч років тому.
Трипільці - Шкільне життя
Культова споруда площею 60 на 20 метрів являло собою двоповерхову будівлю з дерева і глини, оточене внутрішнім двориком з портиками по периметру.

Всередині святилища вчені виявили вісім глиняних плит — швидше за все, вони виконували функцію вівтарів. На одній з плит знайшли безліч обгорілих кісток ягнят. Підлогу і стіни всіх п’яти приміщень другого поверху були пофарбовані в червоний колір, що створювало урочисту атмосферу, вважають археологи.
Трипільці 2 - Шкільне життя
Трипільці 3 - Шкільне життя
Храм був виявлений під час розкопок доісторичного поселення поблизу села Небеливка Новоархангельського району. Стародавнє поселення займало площу близько 238 гектарів, там розміщувалися понад 1,2 тисячі будинків і майже 50 вулиць. Хронологічно його відносять до трипільської культури мідного віку (5500-2750 роки до нашої ери). Як траплялося і з багатьма іншими трипільськими поселеннями, жителі в якийсь момент залишили його, спаливши всі будови (в тому числі і храм).

Серед руїн також знайшли уламки фігурок, що зображують людей. Носи в деяких з них більше схожі на дзьоби, а очі відрізняються за розміром. Нарешті, археологи виявили фрагменти прикрас з кістки і золота.

Культова споруда у чомусь нагадує близькосхідні святилища тієї ж епохи. Наприклад, храм шумерського Еріду (3 тисячі років до нашої ери) також складалося з окремих кімнат, відзначають археологи.
Трипільці 4 - Шкільне життя
Трипільці 5 - Шкільне життя
Дослідження проводилось фахівцями Інституту археології Національної академії наук України під керівництвом Михайла Відейка та Наталії Бурдо. Розкопки стоянки Трипільської доби поблизу села Небелівка на Кіровоградщині ведуться вже багато років.

Фото: Михайло Відейко, Наталія Бурдо/Інститут Археології НАНУ

Back to top button