Головне

Агамемнон робить спробу примиритися з Ахіллом (Викладено за поемою Гомера «Іліада»).

Агамемнон, засмучений перемогою троянців, розіслав оповісників скликати на нараду вождів. Зібралися вожді, і з сумом почав говорити Агамемнон про те, що доводиться тепер тікати з Троади в Грецію, бо так, мабуть, хочеться Зевсові. Але Діомед заперечив Агамемнону, що він може сам, коли того бажає, покинути Троаду, а інші вожді залишаться й битимуться доти, аж поки захоплять Трою. Не радив і Нестор утікати. Радив старець Агамемнонові влаштувати бенкет і на ньому обговорити, що діяти, а для охорони табору виставити варту.

Зробив Агамемнон так, як радив Нестор. Сімсот юнаків під проводом семи вождів пішли охороняти табір греків. Решта вождів лишилась у шатрі Агамемнона. Під час бенкету Нестор став радити Агамемнону примиритися з Ахіллом. Послухав Агамемнон Нестора. Він сповістив вождям, що великі дарунки дасть він Ахіллові, поверне йому Брісеїду, а коли повернуться всі з перемогою на батьківщину, дасть Ахіллові за дружину одну з своїх дочок, а в придане велику кількість багатих міст. Схвалили вожді рішення Агамемнона і вирішили послати для переговорів з Ахіллом до нього в шатро Теламоніда Аякса, Одіссея і Фенікса, а при них оповісниками Еврібата й Годія. Цих героїв особливо любив Ахілл. Багато напутніх порад дав цим послам Нестор.

Коли посли Агамемнона прийшли до Ахілла, він грав на лірі й оспівував славу героїв. Біля Ахілла сидів і друг його Патрокл. Привітно зустрів Ахілл героїв і приготовив для них багатий бенкет. Наситившись, Одіссей звернувся до сина Пелея і почав умовляти його примиритись з Агамемноном. Розповів Одіссей, як тиснуть греків троянці під проводом Гектора, перелічив Одіссей і ті дарунки, що їх обіцяє Агамемнон на знак примирення. Нагадав Одіссей Ахіллові і те, як повчав сина Пелей, відпускаючи його в похід, як радив уникати чвар. Але Ахілл відмовився примиритися з царем Мікен; він не міг забути образи, якої завдав йому Агамемнон. Ахілл сказав, що навіть у тому разі відмовився б він примиритися з Агамемноном, коли б він обіцяв йому дати дари, рівні всім багатствам єгипетських Фів. Непохитний був Ахілл і навіть нахвалявся відплисти назад у Фтію. Але Фенікс, сумуючи за долею греків, усе умовляв Ахілла примиритись. Він закликав його не робити так, як зробив колись Мелеагр, коли билися курети з етолянами.

Та нічого не відповів Феніксові Ахілл. Теламонід Аякс звернувся тоді до Одіссея і кликав його покинути швидше Ахіллове шатро і йти переказати вождям відповідь Ахілла. Зробив останню спробу Аякс переконати Ахілла, але, як і попереду, лишився він непохитний і тільки сказав, що аж тоді виступить проти Гектора, коли той, запаливши кораблі греків, дійде й до його кораблів і шатра.

Мовчки пішли герої, а Фенікс залишився в Ахілла. Повернувшись до Агамемнона, Аякс і Одіссей сказали вождям, що відповів Ахілл. У глибокій мовчанці вислухали їх вожді. Нарешті герой Діомед порадив дати спокій Ахіллові, бо Агамемнон обіцянкою дарів вдихнув ще більшу гордість у його серце. Запропонував Діомед, підкріпившись винами та їжею, всім лягти спати з тим, щоб наступного дня знов розпочати криваву битву.

Back to top button