Здоров'я

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом
28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом
Два роки тому ця дата була внесена до офіційного календаря ВООЗ, оскільки проблема поширеності захворювання придбала критичне значення.

Метою Всесвітнього дня – підвищення обізнаності про гепатити, способи профілактики, діагностики та лікування.

Гепатит – це запалення печінки, викликане, в основному, вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту, названих типами A, B, C, D і E. Ці п’ять типів становлять величезну проблему в зв’язку з тягарем хвороби і смерті, до якого вони приводять, і з їх потенційними можливостями викликати спалахи хвороби і приводити до епідемічного поширення. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Щорічно 3-4 мільйони чоловік інфікуються вірусом гепатиту С. Близько 150 мільйонів людей хронічно інфіковані і піддаються ризику розвитку цирозу печінки та раку печінки. Щорічно більше 350 000 чоловік вмирають від пов’язаних з гепатитом С хвороб печінки.

Два мільярди людей у ​​світі інфіковано вірусом гепатиту В, а більше 240 мільйонів чоловік мають хронічні інфекції печінки. Близько 600 000 чоловік щорічно вмирає від гострих або хронічних наслідків гепатиту В.

Найчастіше заражаються люди найбільш активного віку – від 20 до 40 років.

Гепатит В, С і D зазвичай розвивається в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання і, у відношенні гепатиту В, передача від матері дитині під час пологів, а також при сексуальних контактах. Розвитку та поширенню вірусної інфекції сприяє те, що в переважній більшості випадків гепатит протікає приховано і безсимптомно. Багато інфікованих навіть не підозрюють про свою хворобу і не тільки не лікуються самі, а й неусвідомлено можуть стати джерелом вірусу для інших людей. Гепатит В приймає хронічний перебіг у 5-10% випадків, гепатит С – у 50-85% випадків.

Існують різні методи діагностики вірусних гепатитів: дослідження на серологічні маркери вірусних гепатитів В і С, виявлення яких свідчить про контакт пацієнта з вірусом; тест на наявність самого вірусу гепатиту в крові. При виявленні вірусу в крові, пацієнту може знадобитися проведення біопсії печінки, яка дозволяє визначити ступінь активності запалення печінки.

У більшості країн світу гепатити лікуються за рахунок державних програм безоплатного лікарського забезпечення, медичного страхування.

Back to top button