Іван Котляревський «Енеїда». Проблематика та образи героїв твору (9 клас. Українська література) + Презентація
Автор: Дележа Альбіна Ярославівна
Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва
Українська література 9 клас
Тема: Іван Котляревський «Енеїда». Проблематика та образи героїв твору
Мета: через сюжет поеми Івана Котляревського «Енеїда» розглянути образи героїв твору, особливості еволюції головного героя, чинники, які спричинили до змін; визначити проблеми, порушені у творі та позицію автора; актуальність проблематики; удосконалювати вміння аналізувати і синтезувати факти, робити власні висновки; розвивати навички виразного читання; сприяти вихованню творчої особистості, довести важливість цілеспрямованості та сили волі у формуванні особистості.
Хід уроку
- Організаційний етап
- Актуалізація опорних знань
На минулих уроках ми з вами почали розглядати твір, що започаткував нову українську літератури, а саме – «Енеїду» Івана Котляревського. Давайте пригадаємо, що нам відомо про історію його написання та жанрові особливості.
- Коли Іван Котляревський розпочав писати «Енеїду»?
- Скільки років він працював над твором?
- Що вам відомо про видання «Енеїди»?
- Який твір ліг у основу?
- Що спільного, а що відмінного між творами Вергілія та Котляревського?
- До якого жанру літератури належить «Енеїда»?
- Чому поему називають бурлескно-травестійною? Наведіть приклади
- Що таке алюзія?
- Де цей прийом використовується у творі?
- Як ви вважаєте, чому Еней Котляревського – саме українець, а не троянець?
- Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні на році ми продовжимо працювати зі змістом твору і розкриємо не лише образ Енея, а й інших персонажів. Дослідимо, чи змінюється герой протягом твору, і які проблеми порушує автор, чи були вони актуальними на чай написання твору і чи залишаються такими у наш час.
- Сюжет «Енеїди»
Поема «Енеїда» починається спаленням Трої. По суті, поразкою. Це кінець, але це і початок чогось нового… Вся дорога, всі випробування – це спроба розібратися, чому відбулася ця поразка. Хто винен у тому, що давнє могутнє державне утворення Троя – Україна-Гетьманщина із Січчю знищено. Це дорога перетворення героя і цілого народу. І щоб зрозуміти її – потрібно нею пройти.
Давайте й ми пригадаємо сюжет твору та місця, якими мандрував головний герой
- Пригадайте, що називають сюжетом твору?
- З яких елементів він складається?
- Якими є елементи сюжету «Енеїди» Котляревського?
Зав’язка | Початок подорожі Енея та троянців у пошуках Італії |
Розвиток дії | Подорож Енея:
– Гостювання в Дідони (Карфаген) – На Сицилії. Поминки за Анхізом. Пожежа на троянському флоті – Кумська земля. Зустріч з Сивіллою. Подорож у пекло – Латинська земля. – Війна між троянцями та рутульцями |
Кульмінація | Двобій Енея з Турном |
Розв’язка | Перемога Енея |
- Робота з образами твору
Всі шість частин «Енеїди» Котляревського знайомить нас із великою кількістю персонажів.
- На які групи можна поділити усіх персонажів твору?
- Яким, на вашу думку, є Еней?
- Як автор описує його зовнішність? Зачитайте.
Прямий, як сосна, величавий,
Бувалий, здатний, тертий, жвавий,
Такий, як був Нечеса-князь,
На нього всі баньки п’ялили,
І сами вороги хвалили,
Його любив всяк — не боявсь
- А як щодо його рис характеру?
- Чи можна сказати, що Еней позитивний персонаж?
- Які позитивні, а які негативні риси йому притаманні? Свою відповідь аргументуйте прикладами з твору
Позитивні риси | Негативні риси |
а) відповідальний, піклується про троянців:
Еней один не роздягався, Еней один за всіх не спав; Він думав, мислив, умудрявся, (бо сам за всіх і одвічав…)
б) завзятий:
Еней був парубок моторний І хлопець хоть куди козак, Удавсь на всеє зле проворний, Завзятіший од всіх бурлак, то йому троянці і ввірили своє життя.
в) хоробрий та відважний:
З сим словом словом меч свій устромляє В роззявлений рутульця рот І тричі в рані повертає, Щоб більше не було хлопот.
г) близький до народу:
…зібрав троянську всю громаду і сам пішов на двір до них просить у їх собі пораду… |
а) легковажний:
От так Еней жив у Дідони, Забув і в Рим щоб мандровать. Тут не боявся і Юнони, Пустився все бенкетовать.
б) любить випити:
Еней тоді купався в бразі…
…опухли очі, як в сови, і весь обдувся, як барило…
в) безпорадний та боязкий:
Еней піджав хвіст, мов собака, Мов Каїн, загустивсь увесь; І з носа потекла кабака: Уже він знав, який Зевес.
|
- Яких рис у Енея більше, коли ми з ним тільки знайомимось?
- А яких наприкінці твору?
- З чим, на вашу думку, це пов’язано?
- Яка проблема, порушена в творі, змінює образ героя?
- Кого він починає нагадувати?
- Хто супроводжує Енея весь час?
- Як зображено у творі троянців?
- Чи є серед них такі, яких хотілося б виокремити? Чому?
- Як автор описує Низа та Евріала? Зачитайте
У главной башти на сторожі
Стояли Евріал і Низ;
Хоть молоді були, та гожі
І кріпкі, храбрі, як харциз.
В них кров текла хоть не троянська,
Якась чужая — бусурманська,
Та в службі вірні козаки.
- Яку рису характеру виокремлює автор?
- Які риси ще притаманні цим героям? Відповідь аргументуйте прикладами
А) вірні друзі
Ні! перше ти мене удавиш,
Щоб я од земляка одстав.
Від тебе не одстану зроду,
З тобою рад в огонь і в воду,
На сто смертей піду з тобой.
Б) відважні
“Яка ж одвага в смутне врем’я!
Так не пропало наше плем’я?” —
Троянці всі тут заревли…
І так, одважна наша пара
Пустилася в рутульський стан.
На те і місяць вкрила хмара,
І поле вкрив густий туман…
В) сміливі
І Евріал, як Низ возився,
То не гулявши простояв;
Він также к сонним докосився,
Врагів на той світ одправляв.
Г) розсудливі
“Покиньмо кров врагам пускати,
Пора нам відсіль уплітати”, —
Низ Евріалові сказав.
Д) патріоти
Любов к отчизні де героїть,
Там сила вража не устоїть,
Там грудь сильнійша од гармат,
Там жизнь — алтин, а смерть — копійка,
Там лицар — всякий парубійка,
Козак там чортові не брат.
Е) здатні на самопожертву
Уздрівши Низ труп Евріала,
Од ярості осатанів…
Так Низ, Волсентія убивши,
і сам лишився живота.
- Як ви вважаєте, з якою метою автор вводить до твору цих героїв?
- А що можна сказати про третє категорію героїв твору, богів?
- Хто з богів згадується у поемі?
- Якими вони зображені? Наведіть приклади з твору
Боги | Риси | Цитати з твору |
Зевс | п’янство, самодурство, пихатість, грубість | « …тоді кружав сивуху і оселедцем заїдав, він сьому випивши восьмуху, послідки з кварти виливав»;
«Я в правді твердий так, як дуб»; «Занишкніть, уха наставляйте і слухайте, що я скажу: мовчіть! Роти пороззявляйте, хто писне, – морду розміжжу!» |
Юнона | Інтриги, заздрощі, жорстокість | «розкухкудахалась, як квочка»;
«чи довго будете казитись… щодень поміж себе сваритись і смертних з смертними травить» |
Венера | легковажність, бездуховність | «Венера молодиця сміла, бо все з воєнними жила, і бите з ними м’ясо їла, і по трактирах пунш пила…» |
Еол | егоїзм , продажність, хабарництво | «Еол насупившись сказав. —
Я все б зробив за сюю плату, Та вітри всі порозпускав» |
Нептун | Хабарництво, ледарство | «Нептун іздавна був дряпічка… шатнувся зараз із запічка, півкопи для його кусок…» |
Меркурій | Зажерливість | «Прискочив, мов котище мурий до сирних в маслі пирогів.» |
- Чи можна таких богів вважати вершителями людської долі?
- Кого вони вам нагадують?
Якщо боги – це образ панівної верхівки, яка не думає про державні інтереси, не звертає увагу на культуру, освіту і Живе сьогоденням, а не майбутнім. То що можна сказати про інших персонажів твору, які також наділені владою?
- Які правителі згадані в творі?
- Що можна сказати про них?
- Хто такий Турн? Як автор його називає?
… Куди не кинь, був Турн царьок…
- Чому, на вашу думку, автор вживає зменшено-пестливу форму?
- Якими рисами ще наділений Турн? Відповідь аргументуйте прикладами
А) безжальний
Бо Турн і сам дзіндзівер-зух!
Коли чи п’є — не проливає,
Коли чи б’є — то вже влучає,
Йому людей давить, як мух!
Зробився Турн несамовитий,
Ярився, лютовав неситий,
Троянськой крови забажав…
Удачею Турн ободрився,
По всіх усюдах смерть носив;
Як кнур свиріпий, роз’ярився
І без пощади всіх косив.
Б) злий
Як Турн злий з челяддю своєю
На нас налазить, мов шайтан.
В) зневажливо ставиться до власного війська:
Сам Турн стоїть ні в сих ні в тих;
І репетує до своїх:
“Реб’ята! бийтесь, не виляйте,
Настав тепер-то січі час!”
Г) заздрісний
Щоб там з Енея поглумиться,
Убить його, мазки напиться;
Тогді б Турн первий лицар був!
- Чи звернули ви увагу на особливості мовлення Турна?
- Кого він може уособлювати?
- Проблематика твору
З’ясувавши образи персонажів поеми, ми можемо сказати, що всі вони пов’язані з певним колом проблем, порушених у творі. Яких саме? Давайте з’ясуємо проблематику «Енеїди».
Проблематика поеми:
- захист рідної землі від ворогів;
- почуття громадянського обов’язку;
- соціальна нерівність;
- розгульний спосіб життя панівної верхівки;
- паразитичне існування можновладців;
- хабарництво, злодійство й інтриганство чиновників, здирництво,
підлабузництво, кругова порука;
- виховання дітей;
- утвердження добропорядності й поваги до батьків, вірності.
- Чи можна сказати, що ці проблеми були актуальними у часи написання твору?
- А в наш час?
- Творча рефлексія
Структура «Енеїди» грандіозна, вишукана та складна, система підтекстів вражаюча. Твір водночас традиційний і новаторський, бо автору вдалося поєднати літературу бароко, українську народну творчість з травестійним класицизмом та початками романтизму. Твір на рубежі давньої і нової літератур, що вражає своєю актуальністю. Чи згодні ви з цим? Свою відповідь аргументуйте у формі міні-есе.
- Зачитування есе учнів
- Літературний аналіз твору
Тема: змалювання життя українського суспільства кінця XVIII століття
Ідея: утвердження безсмертності українського народу, його ментальності, культури, волелюбності; засудження негативних соціальних явищ українського суспільства кінця.
Рід: ліро-епос
Жанр: бурлескно-травестійна поема
- Підсумки уроку
- Домашнє завдання
Прочитати п’єсу Івана Котляревського «Наталка-Полтавка»
Завантажити: Іван Котляревський «Енеїда». Проблематика та образи героїв твору (9 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 11.0 MB, Завантажень: 741)