Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень. Історія пісні «Ой під вишнею, під черешнею» (9 клас. Українська література) + Презентація
Автор: Дележа Альбіна Ярославівна
Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва
Тема: Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень. Історія пісні «Ой під вишнею, під черешнею»
Мета: відновити в памʼяті учнів відомості про усну народну творчість, її ознаки та жанри; ознайомити із родинно-побутовими піснями та їх видами; дослідити історію написання пісні «Ой під вишнею, під черешнею», її мотиви та проблематику; з’ясувати до якого виду пісень вона належить; дослідити чи є проблема, порушена у творі, актуальною у наш час; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, висловлення власних думок та вражень; виховувати прагнення до щирих почуттів, естетичний смак, повагу до усної народної творчості.
Хід уроку
- Організаційний етап
- Перевірка домашнього завдання
- Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми з вами говорили про те, що вивчення української літератури у 9-му класі відбувається за принципами історико-хронологічного підходу, який зосереджено навколо літературного процесу.
- Що називають літературним процесом?
- Які чинники на нього впливають?
- Що необхідно враховувати під час аналізу творів?
- Що таке контекст твору?
- Чи можна за контекстом твору дізнатися до якої епохи належить той чи інший художній твір?
- Яким є історико-літературний процес української літератури?
- Як ви вважаєте, які твори враховували під час цього поділу?
- Робота із кросвордом
Вивчаючи літературу, можна дізнатися історію народу, особливо за творами, які передаються нам із покоління в покоління. Спробуйте розгадати кросворд та вкажіть, ознаки чого приховані у ньому.
- Що називають фольклором?
- Які фольклорні твори вам відомі?
- Повідомлення теми та мети уроку
Як ви вже здогадались, сьогоднішній наш урок буде присвячений фольклорним творам, а саме – народним пісням. З деякими їх видами ви вже познайомились у попередніх класах, сьогодні ж, ви поглибите свої знання й дізнаєтесь про родинно-побутові пісні, їх різновиди та особливості.
- Актуалізація опорних знань
Перш, ніж розпочату нашу розмову про родинно-побутові пісні, давайте пригадаємо:
- Що таке народна пісня?
- Які ознаки народних пісень?
- Які вам відомі різновиди народних пісень?
- Які пісні називають календарно-обрядовими?
- На які цикли вони поділяються?
- Які пісні називають суспільно-побутовими?
- На які різновиди їх поділяють?
- Які пісні називають історичними?
- Як їх поділяють?
- Опрацювання навчального матеріалу
Родинно-побутові пісні – ліричні поетично-музичні твори, що відображають почуття, переживання особистості, пов’язані з її особистим життям, з її родиною, стосунками в сім’ї.
Родинно-побутові пісні поділяють на групи:
1) пісні про кохання;
2) пісні про сімейне життя;
3) пісні про трагічні сімейні обставини (про втрату членів родини — вдовині, сирітські).
4) колискові
Окрім того, виокремлюють ще одну групу пісень, яка відрізняється від перших трьох за способом відображення дійсності. Якщо перші три мають серйозний ліричний характер, то четверта група родинно-побутових пісень стосується всіх названих вище проблем, однак висвітлює їх у гумористичному ключі. Це гумористично-сатиричні пісні.
- Прослуховування пісні «Ой під вишнею, під черешнею»
Я пропоную вам прослухати пісню «Ой під вишнею, під черешнею» та зʼясувати до якого виду вона належить.
- Робота над змістом пісні «Ой під вишнею, під черешнею»
8.1. Бесіда за питаннями
- Які враження у вас від почутої пісні?
- Чи дійсно ця пісня є родинно-побутовою?
- До якої групи вона належить? Аргументуйте?
- Як ви вважаєте, яку проблему порушено у творі?
- У який час вона могла бути написана?
8.2. Слово вчителя
До речі, досі ведуться суперечки, чи є ця пісня народною. Як свідчить більшість літературних джерел, авторство пісні належить засновнику нової української літератури, авторові «Енеїди» та «Наталки Полтавки» Івану Котляревському, з творами якого ви познайомитесь цього року.
Однак є цікаві літературознавчі розвідки, що свідчать про те, що Іван Котляревський лише впорядкував один із варіантів народної пісні й увів його до свого безсмертного твору, а сама пісня є дійсно народною. Деякі натяки на авторство зашифровано в самому пісенному творі.
Якщо придивитися до перших літер початкових рядків – вийде ОСІП (Йосип). Ця пісня, найімовірніше, стала народною десь у ХVІІ- ХVІІІ столітті. Такі словесні іграшки (акровірші тощо) були на той час дуже модними. Очевидно, автор розважився. Погодьтеся, дуже вдало! Пісня живе вже кілька століть.
8.3. Бесіда за питаннями
- Чи могла ця пісня бути написана у ХVІІ- ХVІІІ?
- Що ви знаєте про життя українців того часу, зокрема, сімейні стосунки?
- Якими постають герої твору?
- Чи можна сказати, що їхній шлюб нерівний?
- Які слова твору на це вказують?
- А чи є проблема нерівних шлюбів актуальною у наш час?
- Як ви вважаєте, які мотиви нерівних шлюбів тоді і зараз?
8.4. Літературний аналіз твору
Тема: розповідь про тяжке сімейне життя у нерівному шлюбі
Ідея: засудження нерівного шлюбу, сімейного життя без любові.
Рід: лірика
Жанр: родинно-побутова пісня
Вид: жартівлива
Художні засоби:
Епітети: старий дідуган, вишневий садок.
Метафора: ізгиньте, пропадіте, всі старії кості, не сушіте, не крушіте мої молодості!
Порівняння: з молодою, як із ягодою; старий дідуга, ізогнувся, як дуга.
Антитеза: старий з молодою; ти все спиш, а я плачу.
Рефрен: кожні два останніх рядки кожної строфи
- Підсумок уроку
- Домашнє завдання
С. 5-11 (конспект)
Завантажити: Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень. Історія пісні «Ой під вишнею, під черешнею» (9 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 6.7 MB, Завантажень: 443)