ГоловнеОсвіта і право

Освітній омбудсмен: не піддавайтеся тиску щодо написання заяв про відпустки

Освітній омбудсмен отримує чисельні звернення від педагогічних працівників із проханням допомоги в тому, що через тиск та примус працівники написали заяви на щорічну відпустку чи відпустку без збереження заробітної плати, хоча цим працівникам мали оголосити простій або організувати дистанційне навчання у закладі освіти.

Шановні колеги, прошу мати на увазі: якщо ви власноруч написали заяву на відпустку, відкликати працівника з відпустки може лише керівник закладу освіти – і для цього є чіткі підстави, які визначені законом.

Довести, що така заява була написана під тиском або примусом також практично неможливо.

Відповідно до статті 12 Закону України “Про відпустки”, відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства. Тобто відкликати з відпустки може лише керівник закладу освіти за згодою працівника.

Одним із можливих варіантів може бути такий: працівник пише заяву, де просить відкликати його з відпустки та надати можливість працювати дистанційно. Але наголошую, що це можливо виключно за рішенням керівника: ваша заява його ні до чого не зобов’язує.

Звертаюся до керівників закладів освіти – організувати дистанційне навчання учнів, залучити педагогів, незважаючи на місце їх перебування, і не позбавляти права дітей на освіту.

Тому, перш ніж щось підписати, написати заяву, закликаю вас вивчати українське законодавство, накази, листи тощо.

Багато педагогів у зверненнях зазначали, що листи Міністерства освіти і науки України мають рекомендаційний характер, і тому керівництво закладів освіти не бажають виконувати рекомендації, зазначені у них.

Тим керівникам, яким не вистачає наказу про те, що вони мають виконувати закони України, варто взяти до виконання наказ МОН № 274 від 28.03.2022 року “Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні”, у якому чітко зазначається:

!!! органи управління у сфері освіти повинні забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти  незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, у тому числі шляхом прийняття рішення (розпорядження, наказу) про оголошення простою у закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність внаслідок збройної агресії російської федерації.

Тобто, якщо є можливість організації дистанційного навчання, то оплата праці педагогів здійснюється в повному обсязі, іншим працівникам оголошується простій, який  оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Якщо заклад освіти не може здійснювати свою діяльність, то усім працівникам закладу оголошується простій з відповідною виплатою.

 

Back to top button