Козацька Україна (5 клас. Історія України)
Автор: Глубока Світлана Петрівна
Навчальний заклад: Васильківська ЗОШ І – ІІ ступенів Петропавлівського району Дніпропетровської області
Тема. Козацька Україна
Цільова група: учні 5 класу
Тривалість: 45 хвилин
Мета. Сформувати уявлення про козаків, Запорозьку Січ як козацьку республіку. Вчити дітей працювати з візуальними та писемними історичними джерелами. Розвивати ключові і предметні історичні компетентності учнів, критичне мислення школярів. Створити умови для соціальної активності через уміння висловлювати власні погляди. Формувати громадянську та соціальну компетентності.
Міжпредметні зв’язки: історія, українська мова і література, музичне мистецтво, образотворче мистецтво
Завдання:
після закінчення уроку учні знають поняття «козак», «гетьман», «Запорозька Січ», «корогви», «козацька республіка»;
вміють працювати з візуальними та писемними історичними джерелами; висловлювати свої думки;
можуть встановлювати хронологічну послідовність подій, співвідносити події і століття; знаходити на карті території, пов’язані із вивченими подіями, аргументувати власну точку зору
Методики і техніки: технологія розвитку критичного мислення, історична гра « Я знаю …», асоціативний кущ, «мікрофон»
Форма уроку: урок – подорож
Обладнання: історичні карти, таблиці; малюнки учнів, виставка матеріалів про козацтво, ноутбук, відеоролик “Дітям про козаків”
Хід уроку:
Вступна частина
- Звучить пісня “Козацькому роду нема переводу”
- Слово вчителя
- Розпочинаємо незвичайний історії урок.
Ви чули, як радісно дзвенів дзвінок!
У далеку мандрівку пора нам збиратися
Про козацьку Україну побільше дізнатися.
Хто такі козаки, яких гетьманів мали,
Як неньку – Україну від ворогів захищали
- Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Інструктаж
- Тож сьогодні ми вирушаємо у цікаву історичну подорож – у часи козацької України. Будемо робити зупинки, щоб дізнатися, хто такі козаки, де і коли вони жили, які історичні пам’ятки про них є. Для вдалої мандрівки маємо запастися пальним, щоб успішно працювати і нові знання здобувати. Пропоную вам, діти, запастися любов’ю до рідного краю, до України, до її історії і, зрозуміло, любов’ю один до одного.
Основна частина
Зупинка 1 Логічна. Словникова робота.
- Хто такі козаки? Що вам відомо про них? Які асоціації виникають у вас із словом «козак»? (методичний прийом «асоціації»)
- Кожна група на аркуші, де записано слово «козак» записує прикметники, які характеризують козака
Зупинка 2 Інформаційна. Робота з історичним джерелом (пункт 1).
- Прочитайте у підручнику 1 пункт. Обговоріть у групах завдання, що містяться після першого пункту.
Зупинка 3 Просторова. Робота з історичною картою.
- Де жили козаки? Знайдіть на історичній карті річку Дніпро, Дике поле, Запорізьку Січ.
Зупинка 4 Хронологічна. Робота зі стрічкою часу
- Нанесіть на лінію часу дату першої згадки про козаків. Яке це століття? Яке тисячоліття?
Зупинка 5 Аксіологічна. Робота з візуальними джерелами (малюнки, ілюстрації у підручнику, портрети гетьманів).
- Роздивіться ілюстрації у підручнику, де зображено портрет Богдана Хмельницького. Прочитайте історичне джерело – свідчення венеціанського дипломата Альберто Віміни.
- Порівняйте словесний портрет гетьмана та портрет на гравюрі.
- Які риси мав гетьман Богдан Хмельницький?
Зупинка 6 Практична. Робота з історичним джерелом (пункт 3). Вибіркове читання
- Знайдіть у тексті, які визначні битви Національно-визвольної війни були успішними для козаків. Знайдіть на карті місця битв.
- Яке місто було столицею козацької держави? Як називалася козацька держава?
- Коли було знищено російськими військами останню Запорізьку Січ? Нанесіть на лінію часу дати, які згадуються у пункті 3. Співвіднесіть події – рік, століття, тисячоліття.
Підсумкова частина
- Наша подорож в історичне минуле козацької України завершилася. Результати мандрівки ми відобразили у відеоролику “Дітям про козаків”.
- Перегляд відеоролика “Дітям про козаків”
- Історична гра «Я знаю …»
Дві команди ставлять питання одна одній по черзі
- Прийом «Мікрофон»
- Що означає для вас словосполучення «козацька Україна»?
- Прошу висловити свою думку по черзі
- Пісня «Ми – козаки» ( виконують всі учні)
Всі разом:
- Душу й тіло ми положим за нашу свободу
- І покажем, що ми, браття, козацького роду!
- Оцінювання результатів роботи.
Учні отримують аркуші «Результати роботи на уроці», де виставляють бали: самооцінка, взаємооцінювання. Підсумковий бал виставляє вчитель
- Домашнє завдання
Відповісти на питання, що на сторінці 104. Прочитати текст § 14. Підготувати індивідуальні проекти про козаків, про гетьманів України ( за бажанням)
Запитання до історичної гри «Я знаю»
- Я знаю, коли була перша згадка про козаків. А ви знаєте?
- Я знаю, чому козаків називали запорожцями. А ви знаєте?
- Я знаю, як називалося місце, де жили козаки. А ви знаєте?
- Я знаю, чому Запорозьку Січ називали козацькою республікою.
А ви знаєте?
- Я знаю, хто, коли і де спорудив першу Запорізьку Січ. А ви знаєте?
- Я знаю, хто є найвідомішим гетьманом України. А ви знаєте?
- Я знаю, яке місто назване на честь Богдана Хмельницького. А ви знаєте?
- Я знаю, де на карті знаходилася столиця Гетьманщини. А ви знаєте?
- Я знаю, як український народ береже пам’ять про козацькі часи. А ви знаєте?
- Я знаю пісні про козаків. А ви знаєте?