Позаурочна робота з української мови та літературиУсі уроки української мови та літературиФайли

Велична постать Т.Г.Шевченка в історії, літературі та мистецтві (позакласний захід, 9 клас)

 Автор: Оніщук Олена Валеріївна

Навчальний заклад: Новоград-Волинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9

Велична постать Т.Г.Шевченка  в історії, літературі та мистецтві (позакласний захід, 9 клас)

Тема. Велична постать Т.Г.Шевченка  в історії, літературі та мистецтві

Мета: розкрити неповторність та геніальність українського поета, митця, справжнього патріота на прикладах його поезії та суспільної діяльності. Висвітлити проблеми соціальної нерівності, тяжкого стану українського народу під владою Російської імперії, які яскраво висвітлював Т.Шевченко. Підкреслити роль поета в українському національному відродженні, актуальність його творів для сучасної історії України. Виховувати в учнів любов і повагу до творчості Великого Кобзаря, до історичного минулого нашого народу, його звичаїв, до надбань української культури.

Вид позакласного заходу: усний журнал для учнів 9 класу.

Я   так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що  прокляну святого бога,
За неї душу погублю!

Т. Г. Шевченко

Хід заходу:

  1. Вступне слово вчителя.
  2. Перша сторінка «Тарасові слова – то правда жива».

III.    Друга сторінка «Шевченковий  живопис  – це перлина українського мистецтва».

  1. Третя сторінка «Т.Г. Шевченко та Кирило-Мефодіївське товариство».
  2. Четверта сторінка «10 цікавих фактів із життя поета».

Учитель.

Серед геніїв світового мистецтва  ім`я  Т. Г. Шевченка сяє невмирущою славою та визнанням в усьому світі.

Тарас Шевченко – Великий Кобзар української   нації, художник, палкий захисник простого народу, борець за права та вільний розвиток усіх громадян.

  1. Перша сторінка «Тарасові слова – то правда жива».

Учень.

Писати вірші народний поет почав до звільнення з кріпацтва. У 1840 році сталася велика подія в українському національному відродженні, вийшла перша поетична збірка Т. Шевченка «Кобзар». З великою скорботою і думою про Україну поет пише:

Україно, Україно!

Серце моє, ненько!

Як згадаю твою долю,

Заплаче серденько!

Учитель.

Велику роль для українського національного відродження мають поеми   Т. Шевченка, у яких звучить гнів, образа, викриття кривдників України, важке та убоге життя кріпосного села. Коли після звільнення з кріпацтва, поет відвідає Україну, він побачить її пригнобленою, понівеченою, у ярмі, у запустінні. Більшість поезій на цю тему було написано у 1843 – 1845 рр., які на початку 1846 року було зібрано у велику рукописну збірку «Три літа». Справжньою політичною сатирою на тогочасну дійсність стала поема «Сон», яка була  записана в 1844 році. Поет описує фантастичну подорож з Києва до Петербурга у сні. Серед казкової України він бачить страшні картини людського горя, насилля. Безпощадну критику Російської імперії поет показав у поемі «Кавказ» (1845 рік), де він змалював боротьбу  росіян з черкесами. Автор показує величезні страждання, трагедію народу, трагедію війська посланого царським урядом завойовувати Кавказ. Крізь історичне минуле Т. Шевченко  пропагандує національні волелюбні ідеї.

 Учень.

У поемі «Гайдамаки»  поет змалював селянське повстання 1768 року, Коліївщину.           В образах ватажків повстання – Івана Гонти та Максима Залізняка, волелюбних борців за права  українського народу, звучить заклик до боротьби проти існуючого ладу. Спираючись на історичні джерела, поет змальовував козацьке життя, сміливі воєнні походи, звитягу козаків,      в одночас, поет тужить за величними постатями українських гетьманів. Шевченко пишався героїчним минулим українського народу, вірив, що козацька  слава невмируща.

Учитель.

Шевченкові твори – найулюбленіша поезія українців. Актуальною залишається його настанова:

Учітеся, читайте,

І чужому навчайтесь,

Й свого не цурайтесь…

III. Друга сторінка «Шевченковий  живопис  – це перлина українського мистецтва».

Учитель.

Постать Т. Шевченка багатолика. Все життя поет малював,  втілюючи  свої емоції, почуття, страждання. Тарас Шевченко як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення.

Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Малював ними стіни, лави, стіл… Малював у хаті і надворі, вдома і в гостях… Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала своєї хати: візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.

Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою “Погруддя жінки” або “Жіноча голівка”, датований самим автором ще 1830 роком. З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість видатного художника. 1832 року пан віддав Шевченка на навчання в майстерню одного з найкращих художників В. Ширяєва, законтрактувавши його на чотири роки.

Нестача денного часу і заклопотаність, бажання стати справжнім художником змушували Шевченка в білі ночі виходити в Літній сад і змальовувати статуї. Тут відбулась перша зустріч Тараса зі своїм земляком художником І. Сошенком, який зацікавився обдарованим юнаком і вирішив допомогти йому. І. Сошенко давав поради і консультації художнику-початківцю, знайомив його з видатними діячами російської і української культур (Карлом Брюлловим, Василем Григоровичем, Олексієм Венеціановим, Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою), спільними зусиллями яких талановитого кріпака було викуплено з кріпацтва. У 1843 році Тарас Григорович приїхав в Україну. Під час подорожі любов до рідного краю наштовхнула його на створення цілої серії картин під назвою «Живописна Україна», на яких відображено історичні місця, побут і природу країни. Повернувшись в Петербург, він завершує навчання в Академії мистецтв, видає на власні кошти і поширює альбом під назвою “Живописна Україна”.

IV . Третя сторінка «Т.Г. Шевченко та Кирило-Мефодіївське товариство».

Учитель.

У 1846 році поет приєднався до Кирило – Мефодіївського товариства. Він розділяє погляди братства на майбутнє Російської імперії, ідеї повалення самодержавства, ліквідацію кріпацтва створення федерації вільних слов`янських народів. На жаль, товариство було викрито у 1847 році. Найбільше було покарано поета. Його  ув`язнили в Петропавлівську  фортецю, потім перевели у солдати без права малювати та писати вірші. Але це не зломило  великого  поета:

О думи мої! О слава злая!

За тебе марно я в чужому краю …

Караюся, мучуся…але не каюсь!..

V . Четверта сторінка  «10 цікавих фактів із життя поета».

 Учитель.

  1. Тарас Шевченко впродовж життя був “душею компанії”, любив сміятися і вмів розвеселити навіть незнайомих людей. Основна освіта Кобзаря тривала лише два роки. Її він здобув у церковно-приходській школі.
  2. Тарас Шевченко завжди з любов’ю згадував той випадок, коли малим пішов шукати “залізні стовпи”, що “підпирають” небо, і заблукав у полі. Чумаки, зустрівши хлопця, забрали його з собою і ввечері привезли до Кирилівки.
  3. Тараса викупили з кріпацтва за 2500 рублів. Задля цього художник Брюллов написав портрет Жуковського і продав його. Здобувши свободу, Тарас Григорович вступив до Академії мистецтв.
  4. Першим коханням молодого Шевченка була Оксана Коваленко, його ровесниця. Родичі закоханих були впевнені, що молоді одружаться. Але надії були марними — Тарас мусив поїхати до Вільна. Усе своє життя Шевченко згадував дівчину, яку колись кохав.
  5. Останнім коханням поета була 19-річна Лукерія Полусмак, яка наймитувала в Петербурзі. Простакувату дівчину Тарас зваблював дорогими подарунками, але вона не захотіла залишити столичного життя й переїхати в Україну, щоб жити в селі. Вона покинула поета й вийшла заміж за перукаря Яковлева. І лише 1904 року, після смерті свого чоловіка, Лукерія Яковлева-Полусмак, залишивши дітей в Петербурзі, приїхала до Канева і щодня приходила на могилу Шевченка.
  6. Улюбленим напоєм Тараса Шевченка був чай, а улюбленою їжею – справжній український борщ, “затертий пшонцем і затовчений старим салом”, вареники з сиром з грубої гречаної муки та такі ж галушки. Не байдужим також був і до рибних страв.
  7. Тарас був відомим модником, любив дорогий одяг і дуже легко витрачав на нього гроші.
  8. Коли Шевченка відправили у заслання до Оренбурга, йому заборонили займатися творчістю. Однак цю заборону він ігнорував. Саме в Оренбурзі Тарас Григорович написав більшість своїх повістей.
  9. Останні дні свого життя Шевченко провів у Петербурзі. Поховали його на Смоленському кладовищі. Проте за день до своєї смерті, у свій день народження, 9 березня, поет попрохав свого вірного друга Григорія Честахівського, щоб у разі його смерті похорон відбувся в місті Канів.
  10. Останнє бажання видатного митця виконали лише через два роки.

Підсумок

Сьогодні слова Великого  Кобзаря не втратили своєї актуальності. Крізь велике внутрішнє переконання в його творах звучать правдивість, ідеали добра, рівності, велике прагнення свободи, любов до свого народу, до своєї Батьківщини, мрії про майбутнє.

Завантажити: Велична постать Т.Г.Шевченка в історії, літературі та мистецтві (позакласний захід, 9 клас) + Сертифікат (Розмір: 346.1 KB, Завантажень: 53)
Back to top button