Здоров'я

ЗСЖ як спосіб звернути процес старіння клітин

Теломерні кепи (білі) на кінцях хромосом людини
Теломерні кепи (білі) на кінцях хромосом людини
Вчені з Науково-дослідного інституту профілактичної медицини в Каліфорнії прийшли до висновку, що здоровий спосіб життя здатний звернути назад процес старіння клітин. У даному випадку мова йде про теломера, які захищають кінчики хромосом у час поділу клітин. З кожним новим поділом теломери стають коротшими, зношуються з часом. А тепер є свідчення того, що вони можуть виростати знову, якщо людина переходить до здорового способу життя.

У дослідженні брали участь десять чоловіків у віці за шістдесят, які суворо дотримувалися здорового режиму. Вони зовсім не їли м’ясо, по тридцять хвилин на день виконували фізичні вправи, годину на день відводили на йогу і медитацію, а також відвідували заняття групової терапії щотижня.

Вже через п’ять років теломери білих кров’яних тілець стали у них в середньому на десять відсотків довші, ніж на початку дослідження. А у чоловіків, які вели свій звичайний спосіб життя, теломери клітин скоротилися за ці ж роки в середньому на три відсотки.

На думку вчених, ці дані дуже обнадіюють, так як в біологічному сенсі люди молодіють. Залишається тільки з’ясувати, наскільки довгострокові наслідки.

Зазначимо, що теломери можуть надбудовуватись, за що відповідає фермент теломераза, активний лише в ракових і стовбурових клітинах. У 2009 році за відкриття роботи теломерази Керол Грейдер, Елізабет Блекберн, Джек Шостак отримали Нобелівську премію з фізіології і медицини.

Довідка:

Теломера (від грец. télos — «кінець» и méros — «частина») — регіон ДНК, що складається із великого числа повторів та розташований на кінці лінійної хромосоми. Основна роль теломер — буфер ДНК. Щоразу, коли лінійні хромосоми подвоюються протягом пізньої S-фази, ДНК-полімераза нездібна до реплікації кінця хромосоми. Якщо б не теломери, це швидко приводило б до втрати важливої генетичної інформації, яка потрібна для нормального функціювання клітини. Щоразу, коли клітина з лінійними хромосомами ділиться, вона втрачає маленький шматок ДНК (50-100 пар основ) на кінці своїх хромосом. Тоді як у деяких клітинах (стовбурових, генеративних) цей шматок теломер відновлюється за допомогою теломерази (у деяких організмів також іншого механізму, ALT), у більшості клітин теломераза неактивна і хромосома скорочується. Перші дослідники цього процесу, Джеймс Ватсон і Олексій Оловніков, назвали його «проблемою реплікації кінців» . Скорочення теломер є причиною межі Гейфліка поділу соматичних клітин, важливої для подолання раку і що, як вважається, грає роль у процесі старіння. Крім того, при розривах хромосом (наприклад, під дією іонізуючого випромінювання) окремі фрагменти ДНК можуть знов возз’єднатися, але ніколи не з’єднуються по теломерах. Таким чином, теломери допомогають правильному приєднанню ділянок хромосом у процесі репарації ДНК.

Back to top button