Знято документальний фільм “Отець Кадило” про капелана УПА Василя Шевчука

Наприкінці 1945 р. 42-річний о. Василь Шевчук вступив до лав УПА. Спершу – як військовий капелан сотні Михайла Дуди – «Громенка», а згодом – цілого Перемиського куреня УПА. Такий крок був зумовлений воєнними обставинами, погрозами і нападами польських націоналістичних організацій та кримінальних банд. Іншою причиною було цілеспрямоване винищення на Закерзонні (території сучасної Південно-східної Польщі, компактно заселені Українцями, що після Другої світової війни увійшли до складу Польської держави) представників української інтелігенції, зокрема й духовенства.
“Залишив я повірену мені парохію в П’яткові Руській, – згадував отець Шевчук. – Причиною були часті напади і убивства священників в цих околицях. Життя моє було дуже поважно загрожене і певні дані підтверджували, що мене уб’ють”.
Професор Гданського університету (Польща) Ігор Галагіда розповідає: “В 1943–1946 роках на території Закерзоння загинуло від польських рук біля 50 православних та греко-католицьких священників”. А професор Університету Мак-Мастер у Гамільтоні (Канада) Петро Потічний додає, що “атаки терористиного порядку були націлені на сільську інтелігенцію на священників, учителів”.
В таких умовах отець Василь Шевчук мусів шукати способу рятувати своє життя та життя вірян, і цей спосіб був дуже неординарний – вступ до УПА.
“Перебуваючи в сотнях УПА Михайла Дуди – «Громенка», Володимира Щигельського – «Бурлаки», Ярослава Коцьолка – «Крилача» та Григорія Янківського – «Ластівки», Отець «Кадило» служив польові Літургії, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, хоронив полеглих в бою. Під захистом УПА священик також опікувався вірними, які, через воєнні обставини, залишилися без душпастирів”, – розповідає історик музею “Тюрма на Лонцького” Ігор Дерев’яний.
У червні 1947 року, під час рейду на Захід із сотнею «Громенка», знесиленого і хворого отця-капелана заарештували чехословацькі його засуджено на кару смерті.
Документальний фільм «Отець Кадило» – спільного виробництва благодійного фонду «Українська кіноініціатива» та рекламно-продюсерського центру «Стар-ТВ». Продюсер стрічки Тарас Пастернак та автор сценарію і дослідження Тарас Бабенчук повідомили, що у фільмі викорситані раніше недоступна кримінальна справа о. Василя Шевчука, а також матеріали Архіву Центру досліджень визвольного руху. Фільмування відбувалося на території України, Польщі, Словаччини і Канади. У зйомках взяли участь актори Першого українського театру для дітей та юнацтва, військові реконструктори з Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять».
Фільм демонструватимуть в рамках міжнародної наукової конференції «Українська повстанська армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи».
П’ятниця, 28 вересня 16:30: Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького” м. Львів, вул С. Бандери, 1 ( вхід з вул. К. Брюллова)
Джерело: cdvr.org.ua