Головне

Знято документальний фільм “Отець Кадило” про капелана УПА Василя Шевчука

Знято документальний фільм “Отець Кадило” про капелана УПА Василя Шевчука
Знято документальний фільм “Отець Кадило” про капелана УПА Василя Шевчука
Фільм, зйомки якого проходили зокрема в Національному музеї “Тюрма на Лонцького”, розповідає про життя і служіння греко-католицького священика Василя Шевчука, який протягом 1945–1947 років був капеланом Перемиського куреня УПА під псевдом «Кадило».

Наприкінці 1945 р. 42-річний о. Василь Шевчук вступив до лав УПА. Спершу – як військовий капелан сотні Михайла Дуди – «Громенка», а згодом – цілого Перемиського куреня УПА. Такий крок був зумовлений воєнними обставинами, погрозами і нападами польських націоналістичних організацій та кримінальних банд. Іншою причиною було цілеспрямоване винищення на Закерзонні (території сучасної Південно-східної Польщі, компактно заселені Українцями, що після Другої світової війни увійшли до складу Польської держави) представників української інтелігенції, зокрема й духовенства.

“Залишив я повірену мені парохію в П’яткові Руській, – згадував отець Шевчук. – Причиною були часті напади і убивства священників в цих околицях. Життя моє було дуже поважно загрожене і певні дані підтверджували, що мене уб’ють”.

Професор Гданського університету (Польща) Ігор Галагіда розповідає: “В 1943–1946 роках на території Закерзоння загинуло від польських рук біля 50 православних та греко-католицьких священників”. А професор Університету Мак-Мастер у Гамільтоні (Канада) Петро Потічний додає, що “атаки терористиного порядку були націлені на сільську інтелігенцію на священників, учителів”.

В таких умовах отець Василь Шевчук мусів шукати способу рятувати своє життя та життя вірян, і цей спосіб був дуже неординарний – вступ до УПА.

“Перебуваючи в сотнях УПА Михайла Дуди – «Громенка», Володимира Щигельського – «Бурлаки», Ярослава Коцьолка – «Крилача» та Григорія Янківського – «Ластівки», Отець «Кадило» служив польові Літургії, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, хоронив полеглих в бою. Під захистом УПА священик також опікувався вірними, які, через воєнні обставини, залишилися без душпастирів”, – розповідає історик музею “Тюрма на Лонцького” Ігор Дерев’яний.

У червні 1947 року, під час рейду на Захід із сотнею «Громенка», знесиленого і хворого отця-капелана заарештували чехословацькі його засуджено на кару смерті.

Документальний фільм «Отець Кадило» – спільного виробництва благодійного фонду «Українська кіноініціатива» та рекламно-продюсерського центру «Стар-ТВ». Продюсер стрічки Тарас Пастернак та автор сценарію і дослідження Тарас Бабенчук повідомили, що у фільмі викорситані раніше недоступна кримінальна справа о. Василя Шевчука, а також матеріали Архіву Центру досліджень визвольного руху. Фільмування відбувалося на території України, Польщі, Словаччини і Канади. У зйомках взяли участь актори Першого українського театру для дітей та юнацтва, військові реконструктори з Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять».

Фільм демонструватимуть в рамках міжнародної наукової конференції «Українська повстанська армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи».

П’ятниця, 28 вересня 16:30: Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького” м. Львів, вул С. Бандери, 1 ( вхід з вул. К. Брюллова)

Джерело: cdvr.org.ua