Освіта і право

Зарплатна гойдалка: чого очікувати освітянам у 2020 році

Реформа оплати праці передбачала збільшення оплати праці для всіх освітян від 20 до 70% вже наступного 2020 року, а також поетапне продовження підвищення зарплати для них до 2023 року. Відповідну Постанову було прийнято 10 липня 2019 року, Кабміном на засіданні в Будинку Уряду.

Постанову було оприлюднено тільки 30 серпня.

Сергій Бабак заявив, що нова влада виконає рішення Кабінету міністрів і підвищить зарплати вчителям в 2020 році, хоча це загрожує “діркою в бюджеті на 25 млрд гривень”.

Уже 15 вересня Міністр фінансів України Оксана Маркарова на засіданні КМУ представила проєкт Закону «Про державний бюджет України на 2020 рік» .

На 2020 рік видатки державного бюджету на освіту заплановано у сумі  136,4 млрд грн, що на  7,7 млрд грн більше, ніж у 2019 році.

Враховуючи, що бюджет освіти зростає лише на 7,7 млрд. грн -цього недостатньо для виконання постанови Кабміну від 10 липня 2019 р. № 822 “Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки”. За попередніми підрахунками, щоб виконати постанову потрібно від 15 до 45 млрд грн.

Впродовж початку жовтня члени робочої групи Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України, до складу якої входять представники Профспілки, обговорювали пропозиції народних депутатів України, внесених ними до законопроекту «Про повну загальну середню освіту», реєстраційний № 0901, для розгляду його в другому читанні, де представники партії «Голос» запропонували змінити систему оплати праці педагогічних працівників, а саме:

«Нарахування заробітної плати педагогічних працівників зараз є дуже ускладненим, а також обмежує академічну автономію педагогічних працівників, приписуючи їм певні види діяльності як обов’язкові. Крім того, система надбавок і доплат створює хибні мотивації для педагогічних працівників, оскільки значну частину (до 50%) їхньої заробітної плати складають надбавки, натомість різниця між кваліфікаційними категоріями складає близько 5%. Тобто у педагогічних працівників немає мотивації до професійного зростання.

Ми пропонуємо суттєво збільшити розрив між кваліфікаційними категоріями та усунути доплати за певні види робіт, оскільки ці види робіт не є додатковими та мають входити у посадові обов’язки вчителів. Також ми пропонуємо скасувати надбавку за вислугу років, оскільки вона не відображає безпосередньо професійного зростання педагогічних працівників».

Народний депутат від партії «Голос» Інна Совсун пояснила ініціативу членів фракції щодо поправок до проекту закону «Про загальну середню освіту», які можуть зміни модель оплати праці вчителів.

Вчителі мають заробляти більше. Саме на це спрямовані поправки, подані народними депутатами фракції «Голос» до проекту закону про середню освіту.

17 жовтня, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України ознайомилися з законопроектом «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», реєстраційний № 2144 від 16.09.2019 і прийшли до висновку, що скасування державного субсидіювання здобуття повної загальної середньої освіти призведе до закриття впродовж трьох років 3427 шкіл, у кожній з яких працює щонайменше 5-6 учителів, а отже до звільнення приблизно 20 тисяч педагогів та збільшення числа безробітних, серед яких висококваліфіковані, досвідчені, затребувані громадами педагоги, що є неприпустимим.

18 жовтня, народний депутат від політичної фракції “Голос” Інна Совсун повідомила, що бюджетний комітет відхилив пропозиції освітнього комітету щодо збільшення на 5,1 млрд грн видатків на оплату праці педагогів. Ці гроші мали скеровуватись у першу чергу на підвищення зарплатні найменш захищеним категоріям педагогічних працівників, як-то вихователі дитсадків та молоді вчителі.

19 жовтня, Міністр освіти Ганна Новосад назвала своєю метою разом з парламентським Комітетом з питань освіти, науки та інновацій домогтися змін рівня зарплат вчителям у держбюджеті 2020. Поки що бюджет був схвалений у першому читанні, тож Новосад планує внести зміни до закону до другого читання.

“Проєкт держбюджету на 2020 рік. Найскладніше питання – заробітні плати освітян, які в проєкті першого читання залишаються на рівні 2019 року + індексація. Наша мета з Комітетом з питань освіти, науки та інновацій – до другого читання вийти зі змінами до рівня заробітних плат”, – написала Новосад у своєму фейсбуці.

“Буду відверта, виконати в повному обсязі 822 постанову буде вкрай складно, її потрібно переглядати. Але наша позиція однозначна – ми маємо підтримати ті категорії педагогів, які отримують найнижчу заробітну плату, як то молоді вчителі, майстри виробничого навчання та вихователі”, – додала голова Міносвіти.

Вона додала, що такі правки до бюджету подавало МОН і вони були підтримані освітнім Комітетом Ради.

“Наша спільна мета – зробити їх реальністю до фінального прийняття бюджету. Переконана, що знайшовши кошти на дороги, аеропорти і фестивалі, ми точно можемо знайти їх на підвищення престижності праці освітян”, – зазначила Новосад.

Back to top button