ГоловнеЗовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)

Як впоратися з хвилюванням під час іспитів та ЗНО

Як впоратися з хвилюванням під час іспитів та ЗНО
Як впоратися з хвилюванням під час іспитів та ЗНО
«Перед смертю не надихаєшся»

За день до іспиту краще відпочити, але є діти тривожні, які не можуть відпочивати. Якщо людині легше від того, що вона ще раз перегорне якісь сторінки підручника, забороняти не треба. Але краще поберегти себе і постаратися зрозуміти, що за останній вечір нічого нового ти не зрозумієш. Треба розслабитися, заспокоїтися, лягти раніше спати, зробити для себе щось приємне, наприклад, подивитися який-небудь надихаючий фільм.

Спокій, тільки спокій!

Безпосередньо перед іспитами повинні заспокоїтися батьки. Ступінь стресу, в якій дитина перебуває, бо вчителі і мама з татом нагнітають обстановку, однокласники навколо теж хвилюються і весь час про це говорять, дуже високий. Тому батьки повинні допомогти дитині розслабитися. А саме: простежити за її режимом; де треба – дати можливість погуляти, відпустити з друзями, в кіно і так далі. Батьки повинні розуміти, що це нормальна робоча ситуація. Людей, які б не здали іспит практично немає. Всі ми з цим стикалися. Батьки можуть просто поділитися своїм досвідом, як вони хвилювалися, як вони з цим впоралися. Це теж буде дуже корисно. Крім того, напуття, настрій і віра в дитину, що у нього все вийде, дуже важливі. Діти це дуже добре відчувають.

Методи розслаблення

Можна використовувати фізичні методи. Наприклад, на нашій руці біля основи великого пальця є подушечка. У хіромантії вона називається «пагорб Венери». Приблизно по центру цієї подушки знаходяться активні точки, які допомагають знімати стрес. Якщо натиснути на цю активну точку чотирма пальцями, трошки придушити до того моменту, поки не з’явиться пульсація, це допоможе трохи розслабитися.

Також можна розслабитися перед іспитом, якщо випити склянку води. Вода додає енергію і допомагає придушити стресові стани.

Можна згадати ситуацію, коли у вас все вдавалося, коли ви відчували себе щасливим від того, що у вас вийшла якась справа. Це може бути якась ситуація з дитинства. Наприклад, ви побудували вежу з піску, вона здавалася вам чудовою, ви відчували захоплення від цього. Тобто, згадуєте будь-яку ситуацію і почуття, яке було тоді, коли був успіх. Спробуйте це почуття візуалізувати або уявити, на що воно схоже. Може бути, воно схоже на якусь птицю або прекрасна квітка, або ще на щось. І в ситуації стресу викликайте в собі цей образ. Таким чином, ми викликаємо такий психологічний якір, який нас переносить у той стан успіху і радості від отриманого результату. І цей стан може бути помічником в управлінні стресом.

Робити шпаргалки – корисно

Шпаргалки робити корисно, тому що шпаргалки – це систематизація знань, це спроба всі знання структурувати. При цьому задіюються різні модальності пам’яті: зорова і моторна пам’ять. Коли людина пише шпаргалки, вона таким чином розкладає по поличках усі свої знання. Інше питання – користуватися цими підказками чи ні. Це вже відповідальність того, хто ці шпаргалки буде робити. Маючи з собою шпаргалки, людина може відчувати себе впевненіше. Але, знову-таки, учень повинен розуміти свою відповідальність і знати про наслідки, які можуть бути, якщо він витягне шпаргалку і його з нею застукають. Ще раз: як засіб підготовки до іспитів, шпаргалки – це один з методів систематизації знань, але краще їх залишити вдома або заховати так глибоко, що скористатися ними буде незручно, тоді доведеться скористатися тією пам’яттю, яка була активізована в процесі створення цих шпаргалок.

Здаси ЗНО – куплю тобі машину

Що стосується товарно-грошових відносин, то це не найкращий варіант для того, щоб стимулювати дитину до навчання і хорошою здачі ЗНО, тому що таким чином вона не розуміє всієї відповідальності. Якщо ви вже використовували цей метод і дитина в нього включилась, почала краще вчитися, це дійсно на нього вплинуло, то назад вже йти не варто. Якщо ж дитина не зацікавилась, треба дивитися, чому він не хоче вчитися, чому в нього немає мотивації, які посили батьки дають. Якщо вони йому кажуть, що він буде двірником, що він нічого ніколи не доб’ється, зрозуміло, що з таким настроєм на майбутнє не хочеться старатися. Тому тут треба дуже індивідуально підходити.

Дитину потрібно мотивувати. Взагалі, хороший батько дитину не залякує, тому що це приносить парадоксальні результати. Батьки очікують, що дитина злякається і почне краще вчитися, але страх паралізує і не дає можливості діяти. Насправді, він вірить в батьківські послання. Тому найкраща мотивація – це власний приклад, віра в дитину і підтримка його протягом всієї навчальної діяльності з самого початку: «Я вірю, що у тебе все вийде». При такому батьківському підході в одинадцятому класі вже не буде виникати страху перед іспитами. Швидше, у нього буде страх не вступити туди, куди він хоче.

«Мама, я не здав»

Що робити, якщо дитина не здасть іспит? Ви його будете менше любити, якщо він не здасть ЗНО? Дитина повинна розуміти, що навіть якщо вона і не здасть іспит, то все одно залишиться улюбленим сином або донькою і у нього/неї буде шанс здати його ще раз.

Всім важливо заспокоїтися і продовжувати далі жити. Нічого катастрофічного не сталося. Буде ще шанс в цьому житті. Світ не руйнується від того, що людина не здала іспит. Є люди, які не здають іспит, не вступають до вузу. Є люди, які вперто, по 10 разів, здають іспити в одні і ті ж інститути, слідуючи за мрією. Тому нічого страшного, наступного разу здасть. Тут важливий настрій батьків. Зрозуміло, що дитині непросто, і батьки повинні взяти себе в руки. Слідкувати за собою, тому що тієї реакцією, яку вони демонструють дитині, вони можуть завдати шкоди. Батьки повинні розуміти свою відповідальність і розділяти її разом з дитиною.

Back to top button