Здоров'я

Як спілкуватися з песимістом?

Як спілкуватися з песимістом?
Як спілкуватися з песимістом?
Ви оптиміст, а хтось із близьких бачить життя в чорному світлі. Як ужитися разом?

Все залежить від того, з песимістом якого типу вам довелося зіткнутися.

Деяким похмурий погляд властивий від народження. Психологи називають таких песимістів конституціональними, а біологи намагаються зрозуміти, чим такі люди відрізняються від інших. Наприклад, дослідники з університету Мічігану (США) з’ясували, що в мозку песимістів менше особливих нейропептидів. Через це вони емоційніше реагують на негативні повідомлення, ніж ті, у кого нейропептидів більше. Поки це тільки теорія. Однак факт: песимізм – спосіб мислення таких людей, переробити їх не вийде.

Вчіться приймати таку людину, яка вона є. Його песимізм вас дратує? Зате у нього напевно є якості, які вам подобаються, сконцентруйтеся на них.

Вчіться перекладати висловлювання песиміста на свою мову. Те, що він оцінює як «жахливо», вам може здатися «не дуже хорошим» або «нормальним». Це дозволить менш емоційно реагувати на його слова, не дасть їм зіпсувати вам настрій.

Залишайте людини в спокої, коли його настрій особливо похмурий.

Не рідше буває і так: в юності людина демонструє життєрадісність , а рокам до 40-50 стає «махровим» песимістом. У цьому «винні» життєві обставини: цілі, яких він не зміг досягти, люди, що не виправдали його очікувань.

У таких людей спочатку не надто висока самооцінка, а невдачі ще більше її «знижують». Намагаючись утримати її на рівні, людина заздалегідь програмує себе на те, що нічого не вийде, починає скептично відноситися до будь-якої затії. На жаль, робить він це у відношенні не тільки себе, але й оточуючих. Наприклад, мами говорять дітям, що тим буде дуже складно (а то й неможливо) поступити в інститут, створити сім’ю, отримати хорошу роботу.

Такі прогнози з вуст близької людини дратують (тим більше що часто не збуваються). Але не варто злитися і ображатися. За подібними промовами криється бажання застрахувати вас від невдач, так песиміст проявляє любов до вас.

Часом до прогнозів варто прислухатися. Оптимісти швидко надихаються, починають будувати плани на майбутнє, фантазувати. Уміння песимістів бачити найгірший результат дає можливість реально оцінити ситуацію.

Близького-песиміста рідні прагнуть переналаштувати на позитив. Бувають випадки, коли це можливо. Однак найчастіше песимізм вже настільки укорінився, що став другим єством. Намагатися міняти таку людину марно, не витрачайте на це час.

Існують і демонстративні песимісти . Вони прагнуть розповісти про свої негаразди оточуючим, домогтися від них співчуття. Часто для цього вибирають «жилетку» – людини, яка з ввічливості і співчуття погоджується їх слухати. І при цьому не тільки заряджається негативом, а й витрачає масу енергії на те, що не дає йому ніякої віддачі.

Спілкуючись з таким песимістом переводьте діалог у конструктивне русло. При перших скаргах говорите: «Так, тобі несолодко. Що я можу для тебе зробити? Я готовий». У більшості випадків такі люди нічого робити не хочуть, тому швидко знаходять нову «жертву».

Якщо розірвати відносини ви не можете, намагайтеся менше вникати в проблеми «скиглія»: «Так, ситуація в тебе дійсно – не позаздриш, навіть не знаю, що порадити». Це дозволяє висловити співчуття, але не занурюватися в негатив самому. А головне – не втягуватися в діалог, який нікому нічого не дасть.