Здоров'я

Як розповісти дітям про секс?

Як розповісти дітям про секс?
Як розповісти дітям про секс?
Нездатність створити сім’ю, аборти, венеричні хвороби і психологічні розлади – експерти стверджують, що ці загрози можуть виникнути перед дітьми внаслідок неправильного першого знайомства зі статевими стосунками.

Через те, що батьки часто не знають, коли і як розповісти дітям про інтимну близькість, малеча дізнається про неї із джерел, які подають ці питання у некоректній формі.

Друзі старшого віку, однолітки чи інтернет подають секс зовсім не в тому світлі, як це могли б зробити батьки, стверджує експерт зі статевого виховання фонду “Здоров’я жінки й планування родини” Тетяна Слободян.

“У підлітків формується неправильне уявлення, що стосунки не потрібно будувати, а це лише фізіологічна потреба, яку можна задовольнити”, – каже вона.

Цитуючи статистику Всесвітньої організації здоров’я, пані Слободян зауважила, що 40% хлопчиків і 17% дівчаток мали секс до 17 років, а троє зі 100 дівчат у віці 15-19 років народили дитину.

Україна, за її словами, в цьому сенсі особлива своїм другим місцем у Європі і п’ятим в світі за темпами поширення ВІЛ-інфекції, якою тут щодня заражуються десятки людей.

Що робити, аби правильно підготувати дітей до статевого життя?

Секс – як випити чашку кави

Всесвітня мережа, стверджують експерти, є не лише джерелом корисної освітньої інформації для дітей, але й приховує багато загроз.

Згідно з результатами проведеного ЮНЕСКО дослідження серед українських дітей і підлітків, кожен п’ятий з них сам визнає, що має ризик наткнутися на порнографію в інтернеті.

Це явище – глобальне. Приміром, у Великій Британії лунають пропозиції запровадити в школах уроки, присвячені загрозам інтернету та правильній реакції на них.

Але в українському інтернеті відео “про це”, окрім спеціальних сайтів, поширене в соцмережах, а реклама еротичних чатів і знайомств – частий гість на сайтах із рефератами.

“Існує значна загроза. Діти справді мають таку можливість. Я спілкувався з кількома батьками, в яких виникала така проблема – коли їх немає вдома, діти знаходять порнографічні ресурси. Але те, що показують для дорослих, для дитини не буде знайомством зі світом кохання і стосунків, а швидше за все – травмою”, – прокоментував ВВС Україна експерт україномовного сегменту інтернету Володимир Бузейчук.

Для обмеження доступу дітей до небезпечних сайтів у мережі існує спеціальне обладнання, а також “білі” списки, але вони не завжди ефективні, вважає головний редактор агенції інтернет-новин
AIN.UA Артур Оруджалієв.

“Повністю закрити його (порнографічний контент – ВВС Україна) не можна ніяк, тому що дитина піде до друга і все одно побачить. Будь-яку технічну річ рано чи пізно можна обійти”, – сказав він.

“Все, що бачать підлітки, це реклама сексу як простої потреби, задовольнити яку – це так само, як випити кави”, – стверджує Тетяна Слободян.

Про капусту і лелеку

“Гострого інтересу, як правило, не буде, якщо батьки самі дадуть дітям певні початкові знання. Якщо дитина знає якісь речі, вона про них чула, розуміє – в такій формі, як ви їй хочете пояснити, то менше шансів, що буде такий дикий інтерес і потреба “лазити” по цих сайтах”, – стверджує сімейний психолог і психотерапевт Тетяна Білоусова.

Психолог каже, що до певного віку існує загроза, що побачене десь в мережі може справді травмувати психіку дитини, тому важливо випередити цей момент. Після 12 років, стверджує фахівець, інтерес до “забороненого” у дітей все одно поступово з’являтиметься, але тоді це вже не так страшно.

За її словами, діти в чотири роки повинні знати, як правильно називаються їхні статеві органи, а вже до шести років їм потрібно дати зрозуміти елементарні речі про те, чим відрізняються статі.

Не слід розповідати дитині про “капусту і лелеку”, стверджує директор спецшколи №75 у Києві Алла Ратушна. Інакше, за її словами, дитина все одно почує зовсім іншу версію на вулиці, і це може викликати у неї стрес та підірве довіру до батьків.

“Перше питання у дитини, яка росте і розвивається, – а звідки я взявся?”, – каже вона.

У школах вже є предмет “Основи здоров’я”, в курсі якого йдеться також про статеві стосунки. Але, за словами директорки, він не обов’язковий для всіх шкіл. І, оскільки йдеться про життя і здоров’я, слід важливіше підходити до цього предмету, зацікавлювати дітей, в тому числі й інтерактивом на уроках.

“Не тільки про те, вибачте, як правильно вдягати презерватив, а про те, що робити у випадку вагітності, наприклад. Головне виховати у дитини вибір і відповідальність, – стверджує Алла Ратушна. – Не втратити дитину. Бо життя – це найвища цінність”.

Навчити батьків

“Дивишся на книжку — на ній “секс” написано. А відкриваєш — нічого страшного”, – розповідає Олег Симоненко, керівник видавництва “Майстер-клас”, яке видало книжку “Секс: підручник для школярів загальноосвітніх навчальних закладів”.

Чоловік стверджує, що видання створене для допомоги батькам, оскільки саме вони, передусім, повинні допомагати дітям знайти відповіді на всі життєві питання.

“У дітей достатньо велика кількість потреб і запитань щодо різних медичних подробиць. І краще, коли про ці подробиці їм розкажуть батьки, використовуючи розумні книжки”, – погоджується дитячий психолог Тетяна Білоусова.

Втім, у дорослих, кажуть експерти, не завжди виходить коректно все пояснити дітям. А інколи їх самих слід вчити — адже у відповідь на свій інтерес дитина може отримати насмішки або навіть лайку.

“Сердитися — зайве. Якщо ви одразу не можете придумати, як відповісти, краще цю відповідь відкласти на потім. Прочитати, порадитися з кимось і повідомити потім у спокійному стані”, – радить Тетяна Білоусова.

А головне, за словами фахівців, не забувати, що діти — це лише діти. Важливо зрозуміти, скільки інформації хоче і готова розуміти дитина, яка чимось цікавиться.

“Мамо, я так з’явився? Фе! Бути такого не може! – В мене дитина всю ніч не спала”, – переказує Алла Ратушна реакцію дитини на, можливо, занадто відверту розмову про доросле життя.

Джерело: Бі-Бі-Сі

Back to top button