Здоров'яФізіологія

Високі підбори: як зменшити негативні наслідки

Високі підбори багато людей вважають атрибутом жіночності та краси. В деяких країнах, як наприклад в Японії, підбори – одна з вимог ділового етикету. Водночас тривале носіння взуття на високих підборах може зашкодити здоров’ю ніг і спини. Ви можете носити підбори, якщо вам комфортно фізично та психологічно, а взуття має хороший супінатор, не тисне, підбір правильно розташований посередині п’яти. Але чергуйте таке взуття зі зручним. Розповідаємо докладно про це та як зменшити ризики від носіння високих підборів.

Негативні наслідки носіння взуття на високих підборах:

 • Дослідження пов’язують носіння високих підборів з підвищеним ризиком виникнення наростів, мозолів, болю в м’язах та ризиком травмуватися. Деякі з цих травм дуже серйозні, зокрема переломи гомілки, та потребують досить тривалого лікування та реабілітації.

Водночас, в цьому ж дослідженні науковці вказали, що знайшли досить переконливі докази, що високі підбори підвищують впевненість в собі.

 • Високі підбори можуть змінювати механіку ходи. Якщо носити їх постійно, це призводить до збільшення жорсткості ахілового сухожилля та скорочення литкових м’язів. Тривале носіння високих підборів може знизити ефективність м’язів при ходьбі та збільшує ризики травм.
 • Хоча, як не дивно, дослідники вказують, що носіння високих підборів може зміцнити м’язи гомілок спочатку — протягом 1-3 років. Адже м’язи пристосовуються, щоб максимально утримувати вертикальне положення. Якщо ж регулярно носити підбори понад чотири роки відбудеться ослаблення чотирьох функціональних м’язів гомілки та розбалансування стопи.

При тривалому носінні скорочуються м’язи задньої частини ноги і розслабляються м’язи передньої. Як наслідок — збільшуються ризики травмуватися.

 • Носіння високих підборів може погано вплинути на коліна. Через значний тиск на колінні суглоби, збільшується ризик появи дегенеративних змін в суглобах та появи остеоартрозу. Навіть якщо ви носите взуття з високими, але широкими підборами — це може шкодити колінам.
 • На високих підборах значно збільшується тиск на стопи. Що вищі підбори, то сильніший тиск. Зокрема, носіння підборів висотою в 7,5 см підвищує тиск на передню частину стопи на 76%.

Є залежність розміру ступні, маси тіла, частоти носіння підборів, та форми ступні. Що більше навантаження на неї, то більш пласкою стає ступня.

Тиск на стопи супроводжується болем, появою мозолів та наростів (як приклад, деформація Хаглунда — кісткове збільшення п’яти). Крім того, це збільшує ризики появи підошвенного фасциїту — коли біль і запалення виникають в товстій смузі тканини — підошовній фасції, яка проходить по всій нижній частині стопи і з’єднує п’яткову кістку з пальцями ніг.

 • Високі підбори збільшують ризики появи вальгусної деформації стопи — коли кістка великого пальця стопи виходить із суглоба, а пальці з’єднуються. Хоча експерти досі сперечаються з цього приводу.

Є дослідження, які вказують, що жінки, які носили високі підбори були більш схильні розвинути вальгусну деформацію, в деяких вказано, що ні. До факторів ризику, які можуть сприяти появі “кісточки” входить також носіння надто вузького взуття, ревматоїдний артрит та спадковість.

 • Високі підбори можуть сприяти виникненню болю в спині.

В нас є центр ваги, при чому в жінок він розташований нижче, ніж в чоловіків. Коли ми стаємо вищі, бо взули підбори, центр ваги зміщується. Тепер для збереження рівноваги хочеться або нахилити тулуб вперед, або відставити таз назад, або зігнути коліна. Але якщо ви давно вмієте ходити на підборах, ваш мозок, зокрема, мозочок, навчився тримати рівновагу та рівне положення тіла ціною напруження м’язів спини. Через таку “компенсацію”, люди, що часто ходять на підборах, можуть відчувати біль в попереку.

Як зменшити ризики від носіння високих підборів

 • Регулярно виконуйте вправи для зміцнення м’язів стопи та розтягування литкових м’язів.
 • Обирайте просторе взуття, а не вузькі моделі. Занадто вузьке може спричинити вростання нігтів. Щоб цього уникнути, під час вибору взуття варто мати з собою вирізану картонку, яка повторює форму вашої ступні. Якщо вона не влазить у взуття — таке взуття краще не брати.
 • Пам’ятайте, що чим більша вага, то більша сила діє на ступні, а саме на пальці. Саме тому вагітним жінкам на пізньому терміні радять утриматися від носіння підборів — це може деформувати ступню.
 • Якщо ви схильні до набряків, то вузьке взуття рано чи пізно почне перетискати судини, і може натерти ногу до крові. Щодо набряків слід порадитися із кардіологом, щоб виявити причину і призначити лікування. Поки вам не стало краще, варто утриматися від “красивого” взуття.
 • Носіть змінне взуття. Незручне взуття зменшує бажання виходити на прогулянки. А нам слід щодня ходити пішки у швидкому темпі, аби уникнути гіподинамії, варикозу та навіть зменшити ризик деменції. Тут стане в пригоді змінне взуття підбори для роботи, кросівки для міста.
Back to top button