Головне

Виповнюється 140 років від дня народження автора українського Тризуба Василя Кричевського

Василь Кричевський
Василь Кричевський
12 січня, виповнюється 140 років від дня народження Василя Григоровича Кричевського, українського художника, архітектора та графіка.

Він народився 31 грудня 1872 року (за старим стилем) у селі Ворожба на Полтавщині.

Побіч малярства, в якому Василь Кричевський був типовим представником ліричного “українського імпресіонізму”, графіки, де він пов’язував сучасність із здобутками книжкових прикрас 17-18 століть, Кричевський став ще й творцем нового українського стилю в архітектурі.

Але для українців він, насамперед, творець герба-Тризуба.

Напередодні цієї дати у селищі Опішня (Зіньківський район Полтавської області) відкрили музей мистецької родини Кричевських, патріархом якої був цей відомий архітектор живописець і графік Василь Кричевський.

Саме йому в 1918 році голова Центральної Ради Михайло Грушевський доручив розробити державну символіку і цього ж року офіційним гербом України затвердили Тризуб київського князя Володимира, автором проектів якого був Кричевський.

Будівлю ж у Опішні, де віднині розташується музей Кричевських, побудував сам Василь Кричевський. Раніше вона мала назву “Опішнянський гончарний показовий пункт Полтавського губернського земства”. Протягом 1902-1919 років митець жив в Опішному. Він залучав опішнянських гончарів до оздоблення проектованих ним будівель.

З нагоди 140-річчя від дня народження Василя Кричевського, в рамках відзначення свята в Опішні, відкрили виставку художніх творів родини Кричевських, які передали музею-заповіднику спадкоємці Василя Кричевського зі США.

Також присутні ознайомилися з родинними документами та фото родини Кричевських. Презентовано було новий документальний фільм “Третій вимір Василя Кричевського”, який підготував Благодійний Фонд “Дар”.