Здоров'я

Вправи на концентрацію уваги

Вправи на концентрацію уваги
Вправи на концентрацію уваги
Психологи визначають увагу як зосередженість і спрямованість психічної діяльності на певний об’єкт. Вони розрізняють мимовільну (пасивну) і довільну (активну) увагу, в останньому варіанті вибір об’єкта проводиться навмисно, усвідомлено.

До речі, увага (як і пам’ять взагалі) може тимчасово порушуватися ще й у втомлених людей, а тим більше у хворих на туберкульоз або тільки що перенесли якесь захворювання. Втім, може воно порушуватися і у тих, хто звалює на свої плечі одночасно кілька (особливо рівнозначних) справ і турбот, і, звичайно ж, у тих, хто опиняється в стресовому полоні.

Не потрібно забувати про те, що всі ми живемо зараз в епоху інформаційного буму. Достаток засобів масової інформації, калейдоскопічно виникають і змінюють один одного події призводять до того, що чимале число людей стають не тільки розсіяними, але і розгубленими. І багато хто з них сприймають це як хворобливий симптом , іноді навіть як трагедію, як ознака «починається склероз». У той час як вся справа може полягати лише в невмінні точно і чітко проводити відбір і утримання в пам’яті найбільш важливої, значущої інформації.

До того ж людина так влаштована, що при різних невдачах з увагою він починає надмірно фіксуватися на цьому, найчастіше уявному недоліку, мимоволі вселяючи собі думку про те, що у нього погана пам’ять або зовсім немає уваги.

На думку ж сучасних психологів, якщо людині весь час твердити, що вона дурень, то рано чи пізно таким і стає. Наочних прикладів того ви можете скільки завгодно знайти в нашій дуже середній школі. Коли якийсь учень з самого початку «не відкриється» вчителю, то він на всі роки, що залишилися стає «білою вороною», а то й зовсім «хлопчиком для биття», що втратив віру в свої інтелектуальні здібності і можливості.

І якщо йти від зворотного, то стає зрозумілим, що людині можна навіяти багато, начебто і не властиві йому здібності. У доброзичливому оточенні людина як би «розкривається», всі його приховані можливості і таланти проявляються і прогресують.

Тому намагайтеся не брати в голову ті сюрпризи, які підносить вам ваша увага. Бо, якщо і є люди, які завжди напоготові, яких просто неможливо приголомшити, вразити, поставити в безвихідь, – генії уваги, то вони, на жаль, вельми і вельми рідкісні. І тому зовсім не обов’язково, що саме ви повинні належати до їх славного племені (хоча цілеспрямовано прагнути до цього цілком можливо і, звичайно ж, не соромно).

Бажаючи позбутися неуважності, не слід поспішати і вдаватися до допомоги ліків. Для початку спробуйте «взяти на озброєння» наступні досить нескладні вправи:

Якщо ви стомлені і відчуваєте, що почала слабшати ваша увага, помасажуйте хоча б протягом однієї хвилини свої вушні раковини.

Надзвичайно корисна вправа, звана «перехресним кроком». При його виконанні людина крокує, піднімаючи високо коліна і торкаючись ліктем протилежного коліна.

Цю вправу можна виконувати і сидячи (для зміцнення преса і зняття напруги зі спини), і лежачи (літнім людям), і, само собою, стоячи. Доведено, що ця вправа не тільки активізує роботу головного мозку, але і знімає шкідливі наслідки стресових впливів .

Тим же, у кого робота сидяча, а тим більше тим, хто майже весь день сидить біля комп’ютера, рекомендується щодня виконувати вправу, зване «ледача вісімка». Для цього необхідно витягнути вперед руку, стиснуту в кулак і з піднятим вгору великим пальцем.

Потім почати поволі описувати в повітрі великий знак безкінечності (у вигляді лежачої вісімки). Далі слід повторити цю вправу 4 рази кожною рукою, а потім – зчепивши обидві руки. На останньому етапі необхідно включити все тіло, описуючи (малюючи) цю вісімку вже всім корпусом.

Ну а для зняття м’язового напруження (при якому нерідко зменшується приплив крові до головного мозку) надзвичайно корисний самомасаж плечей. Причому ліве плече масажується правою рукою і навпаки, а потім масажується весь плечовий пояс.

Back to top button