Вітчизняна наркостатистика

За різними оцінками, кількість наркоманів в Україні становить від 500 тис. до одного мільйона-2-3% від загальної кількості населення. Якщо брати до уваги лише людей репродуктивного віку, то кожен 30-й громадянин країни є наркоманом(!). Кількість наркозалежних людей зростає в усьому світі, в тому числі і в Україні. Наркоманія в нашій країні, на думку фахівців, давно набула ознак епідемії.
Із початку 90-х років число наркозалежних в Україні щорічно збільшується на 10-12%, із цієї кількості на дорослих припадає 27 %, тоді як на підлітків-60%, а на дітей-13%. Середній вік наркоспоживача в Україні щороку знижується на 0, 1-0, 15 року. За останні 5 років кількість споживачів наркотиків серед дітей та підлітків у віці до 16 років збільшилася на 45%, в тому числі кількість таких неповнолітніх із діагнозом наркозалежності збільшилася на 25%.
За останні роки серед споживачів наркотиків починає домінувати вікова група від 20 до 30 років, що відповідає загальноєвропейській тенденції. Особи у віці до 30 років складають у нас приблизно 90% споживачів наркотиків.
Приблизно 1,7% наркоманів-учні середніх навчальних закладів, 1,9%- студенти, приблизно 20%- працюючі, решта – непрацюючі асоціальні елементи.
Треба відмітити, що для більшості споживачів наркотиків зараз дуже актуальна проблема якості продукту. Крім того, що самі наркотики небаченими темпами нищать здоровʼя і психіку наркомана, негативна дія їх посилюється ще й низькою якістю.
Іншою проблемою є те, що в більшості регіонів України через відсутність державного фінансування не забезпечено лікування н для них наркохворих. В Україні для них існує близько 7 тис. ліжко –місць, одночасно на обліку в медичних установах знаходиться 72 тис. таких людей, на обліку в органах внутрішніх справ, як вже повідомлялося 154 тисячі.
Останнім часом багато фахівців приходять до висновку, що звичний спосіб боротьби з наркоманією – шляхом втручання правоохоронних органів – неефективний. У багатьох розвинених країнах, де в боротьбу з наркобізнесом вкладаються величезні кошти, вживання наркотиків стабільно росте. Єдиний спосіб протистояти наркоманії – сильна і гнучка система профілактики розповсюдження наркоманії і соціальної реабілітації людей, що вживали наркотики.
Те, що наркоманія в Україні буде рости, не викликає сумніву. Очевидно, вона буде рости за рахунок розповсюдження опіатів – одного з найнебезпечніших видів наркотиків. Розширюватиметься коло споживачів героїну, в основному за рахунок підлітків трьох груп: дітей багатих батьків, підлітків схильних до кримінальних дій і підлітків, що живуть у районах, прилеглих до центру продажу героїну.
Недивно, якщо скоро ми дізнаємося, що більше 10% школярів, пробували героїн. Рівень споживання марихуани швидше за все стабілізується (далі рости вже нікуди). Недорогі і неякісні наркотики освоюватимуть ринки спальних районів, де молоді нікуди себе подіти.
Частіше потрапляють у небезпечну залежність 15-16 річні підлітки. Причини – прагнення бути «як всі» в компанії; бажання випробувати сильні незнайомі відчуття; нудьга, цікавість. Продавці наркотиків перші порції зазвичай дають безкоштовно – поки не сформулюється залежність. А вже потім на придбання психотропних препаратів потрібні гроші – наркомани скоюють злочини, самі стають розповсюджувачами наркотичних засобів. Навіть перші пробні дози швидко підкорюють волю людини – викликають бажання знов і знов «зловити кайф». Спочатку формується психічна залежність від наркотика, а коли приєднується ще і фізична ( ломка ), людина вимушена приймати наркотик щодня (іноді – неодноразово).