Здоров'яФізіологія

Вік батька впливає на тривалість життя дитини

У сучасному суспільстві, де на перше місце виходять кар’єрне зростання і пов’язаний з ним фінансовий успіх, батьками стають все пізніше. Розібратися, добре це чи погано для потомства, вирішила міжнародна команда вчених.

Чим пізніше у чоловіка народжуються діти, тим більше проблем зі здоров’ям вони мають. До такого висновку прийшли британські біологи, які вивчили записи у фінських церковних книгах з 1688 по 1899 рік. Це перше дослідження, в якому простежується вплив віку предків на здоров’я нащадків. Воно охоплює три покоління. Період спостереження обраний біологами невипадково: в доіндустріальній Фінляндії не було якісної медичної допомоги та ефективної демографічної політики, при цьому постійно фіксувалися дані про народження, шлюби і смерть.

Вчені статистично обробили дані про вік батьків, дідів і прадідів людей, що дожили до 15 років. І виявили, що ті люди, чиї предки в трьох поколіннях ставали батьками в середньому в 30 років, доживали до 15 років в 62% випадків. А ті, у кого предки обзаводилися потомством в 40, – в 52% випадків. Тобто діти більш молодих батьків мали приблизно на 13% більше шансів дожити до дорослого віку.

Також з’ясувалося, що жінки, чиї предки-чоловіки були старше, рідше виходили заміж. Правда, вчені не заперечують, що на ці дані могли вплинути інші фактори. Результати біологів узгоджуються з раніше отриманими даними про те, що чим старше чоловік, тим більше мутацій накопичується в його статевих клітинах. А значить, тим більше мутацій він передає у спадок, що знижує генетичну пристосованість нащадків. Мутації можуть накопичуватися і передаватися з покоління в покоління.

Шкільне життя