Конспекти уроків української мови 9 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Складнопідрядне речення з підрядним способу і ступеня дії (9 клас. Українська мова)

Тема: Складнопідрядне речення з підрядним способу і ступеня дії.

Мета: дати поняття про складнопідрядні речення з підрядними способу і ступеня дії, формувати вміння впізнавати такі речення, визначати в них граматичні основи, головну й залежну частини; виховувати любов до висловленої в фольклорі народної мудрості, повагу до таланту майстрів художнього слова; вдосконалювати пунктуаційну грамотність, навички роботи з підручником; розвивати увагу, уяву, пам’ять, логічне й образне мислення, мовлення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

*Попереджувальний диктант. З’ясувати тип підрядної частини кожного із складнопідрядних речень.

Готуються осінні далі зустріти  ночі темноту там, де  зоря в такій печалі згубила хустку золоту. (В.Сосюра.) Де ходили з тобою крутими стежинами, срібним маревом хвиль  чарувала нас тиха Десна. (Д.Луценко.) А де нема любові і страждання, там  не живе, не б’ється і життя. (Олександр Олесь.) Правдо, наша мати! Поки ще жива ти, доти  будем навкруг хати своє жито жати! (П.Куліш.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником.  Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 58).

* Пояснення вчителя.

Складнопідрядними реченнями з підрядними способу і ступеня дії називаються такі складні  речення, в яких  підрядна частина вказує на спосіб або ступінь дії, про яку йдеться в головному реченні. Підрядне речення способу дії відповідає на питання як? яким способом? якою мірою? наскільки? Напр..: Карпо вийшов з хати і хрьопнув дверима так, що вікна задзвеніли. (І.Нечуй-Левицький.)

Підрядні речення способу і ступеня дії з’єднується з головним  сполучним словом як і сполучниками підрядності  як, мов (немов, мовби, немовби), наче (неначе), ніби (нібито), начебто, ніж, чим, що, щоб. У головній частині  може бути слово  так.  Напр..:  І хто ж іще Тичину прочитає так, як  Тичину прочита весна! (Є.Гуцало.)

Підрядні частини способу й ступеня дії  можуть стояти після головної частини (напр..: Собака гавка так, як його годують. (Нар.творч.), перед нею (напр.: Як працює Яків, стільки йому дяки. (Нар.творч.) та  всередині головної частини (напр..: Щиросердне  Боже слово так, як і годиться, зберігає наша мова у своїй скарбниці. (Д.Білоус.) Стукнула дверима, що аж стільчики всі  скакнули, й вийшла. (Марко Вовчок.

ІV. Виконання  вправ на закріплення вивченого.

* Робота з таблицею.  У якій з колонок подано складнопідрядні речення?  Поставити питання до підрядних речень, з’ясувати їх вид.

Спекла пиріг Луця, а його не їсть і цюця.

В хаті так холодно, й собаки не вдержиш.

 Спекла пиріг Луця,  що не їсть і цюця.

В хаті так холодно, що й собаки не вдержиш.

Народна творчість.

 

* Попереджувальний диктант. Визначити вид підрядних частин. Назвати сполучники, якими підрядні частини з’єднуються з головними.

І.Сонце так світить ласкаво, що аж каміння сміється. (М.Коцюбинський.) Мороз ударив так нагло, що побив геть усі чорнобривці в саду. (С.Павленко.) …Я б на барву барву накладала і малювала б щирим самоцвітом отак, як сонечко пречисте літом. (Леся Українка.) Надворі було так ясно, що й глянути було трудно, не заплющивши трохи очей. (І.Нечуй-Левицький.) Як дозріває  день сліпучо ясний, так стигнуть щедрі помисли,  добро. (М.Карапка.) Повиснув чорний смог, повиснув, що аж зіщулилась земля. (З.Кучерява.)

ІІ.Чому же ти, доню, так не зробила, як рідна мати тебе просила? (Б.Гірський) Моє почуття так освітило сонячний день, що було видно в небі падучу зірку. (Є.Гуцало.) Дитячий сміх. В нім стільки  щастя, наївності і доброти, що серцем хочеться припасти і збагатитись скарбом тим. (Б.Дегтярьов.) Мене так довго обіймають, що я в обійми вже не вірю. Мені так тісно в цих обіймах, що я не можу розігнутись. (П.Перебийніс.)

* Прочитати. Вказати  складнопідрядні речення  з підрядними способу дії та з підрядними означальними. Пояснити, як  ви їх розрізнили.

Криниця наша ця така глибока, що  видно зорі з неї і у ній. (В.Загороднюк.) Червоні яблука в кімнатах насипані, що ніде стать. (Д.Павличко.) Вже так натомився за краєм своїм тужити, що  вірші, здавалось, ридають уже під пером. (Л.Костенко.) Стільки років блукав, що вже й сивий я став. (Е.А.По.) Така тепер на світі наковальня, що  треба мати нерви, як дроти. (Л.Костенко.) В шумі липи стільки жалю, стільки, скільки щастя в нім. (Й.Коссу.) Такі в пасічників одухотворені лиця, наче з поля в село медові ріки течуть!. (Є.Гуцало.) Чемно вклонилася ти на прощання так, ніби ми й не зазнали кохання. (Г.Гайне.)

* Пояснювальний диктант. Указати підрядні частини способу дії порівняльні й непорівняльні. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

Кайдаш хрьопнув дверима так, що з полиці полетіло горня й розбилось на шматочки. Лаврін не зводив з дівчини очей. Її краса так засліпила йому очі,  так разом заманила серце,  що вона  йому  здавалася не дівчиною, а русалкою. В Мелашки так  закидалось серце, як птиця тріпається крилами в густому гіллі. В молодих душах розгорялася любов, як  розгоряється сонце літнім ранком.

З тв.  І.Нечуя-Левицького.

*Диктант із коментуванням. Накреслити схему складнопідрядного речення, вказаного вчителем. За схемою, поданою на с. 115 підручника, зробити синтаксичний розбір цього речення (усно).

І. Моя душа так ближчає до Бога, як людській і не снилося душі. (Г.Білоус.) Господи Вседержителю, Божим підтримай словом, дай мені так прожити, щоб не зробити злого, злого не тільки вчинком, але й у думці грішній. Дай мені в серце тиші, дай мені в серце миру. (Т.Яковенко.) Я люблю тебе, мій рідний краю так, що слів не вистача сповна. (М.Васильківський.) Вже так до ножа ми привикли у спину, що  в чесній битві ми переможемо! (Л.Костенко.) Як хмарина мусить воду вилить, так і я – всю душу у пісні. (П.Воронько.) Лягла журба на серденько так, як камінь на могилоньку. Схилилася головонька, як маківка на билиноньку. (Л.Боровиковський.) Здається, все гаразд.  Чому ж, однак, якийсь невпокій дихає у спину так, ніби на плечі моїм провини горить і не згоря заклятий знак? (Б.Олійник.)

ІІ. Якщо ти хочеш бути красивим, працюй до самозабуття. Працюй так, щоб ти почував себе  творцем, майстром, господарем в улюбленому ділі. Працюй так, щоб очі твої виражали одухотвореність великим людським щастям – щастям творчості.  Зовнішня  краса має свої внутрішні, моральні  джерела. Улюблена творчість накладає відбиток на риси обличчя, робить їх тоншими, виразнішими.

З журналу.

* Подані народні прислів’я записати у завершеному вигляді. Визначити тип складнопідрядних речень.

Наговорив стільки,  що … . Зробив так, що …  . В хаті так холодно,  що …  . … так він і гавка. Так наробився, що … . Такий старий, що … . Такий хворий, що … . Так співає, що … . Так жінку бив, що… .  У нього стільки правди, як … .

Для довідок. … і в шапку не збереш. … комар носа не підточить. … собаки не вдержиш.  Як собаку годують,  … рук не чує. … аж порохня сиплеться.  … аж волосся попухло.  … волос в’яне. …сам насилу втік.  … у кози хвоста (як у решеті води).

VІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання. П. 8 (с. 58), вправа  110.

Завантажити: Складнопідрядне речення з підрядним способу і ступеня дії (9 клас. Українська мова) (Розмір: 22.9 KB, Завантажень: 526)
Back to top button