Здоров'я

Вчені з’ясували причини нервозності і депресивності підлітків

Вчені з'ясували причини нервозності і депресивності підлітків
Вчені з’ясували причини нервозності і депресивності підлітків
Нервозність і тривожність підлітків може пояснюватися тим, що в цьому віці сповільнюються синаптичні перебудови у відділі мозку, що відповідає за переробку “страшних” емоцій.

У молодості мозок інакше сприймає страх: раз злякавшись, він зберігає негативні емоції навіть після зникнення причини страху.

І це не наслідок якоїсь хвороби, неправильного розвитку або стресу. Це, як стверджують дослідники з Медичного коледжу Вейл-Корнелл при Корнельському університеті (США), звичайна властивість мозку, що дозріває.

Дослідження включало в себе психологічний експеримент і нейрофізіологічний. Учасникам – дітям, підліткам і дорослим – давали навушники і просили поспостерігати за послідовністю геометричних фігур, що пропливають по екрану комп’ютера.

Одна з фігур супроводжувалася різким, неприємним звуком. Врешті-решт страх при вигляді такої фігури ставав рефлекторним: при її появи у людини змінювалися фізіологічні показники, що реєструвалося приладами.

На наступний день піддослідним знову показували послідовність фігур, однак тепер це відбувалося без неприємного стимулу. Діти і дорослі швидко усвідомлювали, що боятися нічого, а ось підлітки 12-17 років як і раніше чекали неприємного звуку, і при виникненні відповідної фігури їх так само кидало в піт.

Ті ж результати були отримані в дослідах з щурами. Однак у цьому випадку дослідники могли в буквальному сенсі заглянути тваринам в мозок. Як пишуть автори в журналі PNAS, в прелімбичному і інфралімбичному районах префронтальної кори молодих щурів вони виявили особливості, які відрізняли їх від дорослих тварин і зовсім маленьких дитинчат.

Перша з цих зон включена до отримання та обробку “страшних” емоцій, а друга відповідає за їх вигнання з емоційної сфери. Як виявилося, у дитинчат і дорослих щурів в цій зоні кори був високий рівень синаптичної пластичності, а у щурів-підлітків – низький.

Іншими словами, у підлітків у цій зоні нервові ланцюги довше перебудовуються, тому страх тримається довше. Хоча нейрофізіологічні дослідження проводили на щурах, вчені переконані, що точно так само справи йдуть в людському мозку.

Отримані дані пояснюють найвищий рівень тривожності, неврозів і депресій серед підлітків у порівнянні з дорослими. Цілком можливо, це дозволить розробити ефективний спосіб боротьби з підлітковими депресіями – якщо, звичайно, вдасться знайти спосіб прискорити налаштування синапсів в “страхоперероблюючому” відділі мозку.

Джерело: ТСН

Back to top button