Здоров'я

Вчені виявили збудників малярії, стійкі до ліків

Вчені виявили збудників малярії, стійкі до ліків
Вчені виявили збудників малярії, стійкі до ліків
Вчені виявили новий вид збудників малярії, стійких до ліків. Паразити, знайдені на заході Камбоджі, відрізняються від усіх інших видів по всьому світу на генетичному рівні.

Ці організми здатні переносити лікування артемизинином – препаратом проти малярії.

Перші повідомлення про стійкість до малярії у регіоні з’явились у 2008 році. З тих пір проблема поширилась й до інших частин Південно-Східної Азії.

Дослідження оприлюднили у науковому журналі Nature Genetics.

Один з авторів, доктор Оліво Міотто, який представляє Оксфордський університет і Університет Махідол в Таїланді, заявив: “Усі найефективніші лікарські препарати, які ми мали за останні десятиріччя, один за одним ставали непридатними через надзвичайну здатність цих паразитів до мутацій та вироблення стійкості”.

“Наразі артемизинин працює дуже добре. Це наша найкраща зброя проти хвороби, і ми маємо втримати її”, – додав він.

Генетичний відбиток

Науковці називають захід Камбоджі “гарячою точкою” опору боротьбі з малярією.

Вчені не розуміють, чому, проте з 1950-х років паразити розвинули стійкість до низки ліків від малярії.

Тепер дослідники переживають, що те саме може статись з артемизинином.

Цей препарат використовується по всьому світі. Він може вилікувати інфекцію за декілька днів, якщо застосовується разом з іншими ліками.

Вчені вибрали геноми 800 паразитів-збудників малярії, зібраних з усього світу.

“Коли ми порівняли ДНК паразитів з Камбоджі, ми побачили, що вони сформували певні нові популяції, які ми раніше не бачили ніде”, – заявив доктор Міотто.

Дослідники кажуть, що ще не повністю розуміють, які виникли генетичні мутації, що дозволили паразитам встояти перед артемизинином.

Проте вони наголошують, що розуміння генетичного відбитку допоможе швидко відслідкувати ці види, якщо вони поширюватимуться.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що дуже важливо припинити розповсюдження збудників малярії, стійких до ліків.

За даними ВООЗ, у 2010 році були виявлені 219 мільйонів хворих на малярію. За цей же рік хвороба забрала 660 тисяч життів.

Майже 90% смертей стосуються країн Африки.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button