Головне

У Великобританії знову запустили один з найстаріших у світі комп’ютерів вагою в 2,5 тонни

Культовий комп’ютер Harwell Dekatron, більше відомий під абревіатурою WITCH, що в перекладі з англійської означає «відьма», з сьогоднішнього дня можна побачити в дії у Національному музеї обчислювальної техніки в графстві Бекінгемшір. За винятком одиничних деталей, ЕОМ представлена повністю в тому вигляді, в якому вона служила під час атомних розробок з 1951 року. Агрегат вагою 2,5 тонни збирали по частинах протягом трьох років.

Harwell Dekatron у 1949 році, коли його почали збирати, вважався проривом в області елеткронно-обчислювальної техніки: незважаючи на те, що він важив більше двох тонн, займав півкабінету і примножував дві цифри протягом десяти секунд, він ніколи не прораховувався і міг працювати без перерви до 80 годин на тиждень, що було безцінними властивостями в об’ємній роботі вчених-атомників.

У 1957 році комп’ютер «відправили у відставку» з розробкою більш досконалих та швидких моделей і використовували виключно як наочний посібник для студентів-інженерів у Вулверхемптонському коледжі. У зв’язку із змінами ЕОМ, яка раніше звалася Harwell Dekatron через деталі-декатрони, охрестили «Вулверхемптонським апаратом з Харвелла для викладання інформатики», скорочено в англійському варіанті — WITCH, що в перекладі означає «Відьма». У 1973 роки комп’ютер став виконувати роль експоната в Музеї науки і промисловості в Бірмінгемі, а через 24 роки вірної служби у зв’язку із закриттям музею був розібраний на 50 частин і кинутий на склад.

У Великобританії знову запустили один з найстаріших у світі комп’ютерів вагою в 2,5 тонни
У Великобританії знову запустили один з найстаріших у світі комп’ютерів вагою в 2,5 тонни
Своєму «воскресінню» комп’ютер зобов’язаний члену опікунської ради Національного музею обчислювальної техніки в графстві Бекінгемшір Кевіну Марреллу, який випадково натрапив на фото легендарного приладу в музейному архіві, коли шукав деталі для зовсім іншого комп’ютера.

«Я пам’ятаю, як ще малим був вражений цим величезним комп’ютером в Бірмінгемському музеї. Потім музей закрився, і «Відьма» зникла з очей. І через чотири роки я несподівано натрапив на фотографію з контрольною панеллю комп’ютера і вирішив віддати йому належне», — розповів в інтерв’ю The Daily Mail Кевін Маррелл.

Для того, щоб повернути комп’ютеру колишній вигляд, команда інженерів-добровольців на чолі з Марреллом, працювала три роки. Більша частина часу пішла на пошук деталей, бо перед ученими стояло завдання зберегти в машині якнайбільше оригінальних деталей. За словами Маррелла, їхня праця була не марною — з 10 тисяч деталей, які складають комп’ютер — 99% – оригінали.

«Для нас має велике значення той факт, що машина знаходиться в робочому стані, оскільки це дає уявлення про рівень технологій в кінці 1940-х років у Великобританії», — зазначив Мареллі.

Джерело: news.dt.ua

  
Back to top button