Здоров'я

У дитини зайва вага: що робити?

У дитини зайва вага: що робити?
У дитини зайва вага: що робити?
Справа навіть не в тому, що бути товстим немодно і негарно, що повного підлітка будуть дражнити і він не буде користуватися популярністю. Надлишкова маса – реальна загроза для здоров’я. На її тлі може розвинутися цукровий діабет 2-го типу, артеріальна гіпертензія і навіть ранній атеросклероз. Можливі спотворення постави, серйозні проблеми з боку нирок, порушення статевого розвитку, що в деяких випадках може призвести до безпліддя. Список можна продовжувати.

Парадокс ситуації в тому, що багато батьків не хочуть помічати проблему. Недавнє дослідження австралійських вчених показало, що 89% батьків 5-6-річних малюків і 63% – 10-12-літніх не знали, що вага їх спадкоємців перевищує вікову і фізіологічну норму . Крім того, 71% людей взагалі не вважали, що в їхньої дитини, що страждає надмірною вагою, у майбутньому можуть бути проблеми зі здоров’ям.

Шокуючі результати фахівці пояснили психологічною особливістю дорослих, яку умовно називають «батьківським менталітетом». Мами і тата часто не в змозі визнати, що в їхньої дитини є проблема, а іноді просто бояться себе і його засмутити.

Хто винен?

Якщо дитина повна, це напевно гормональне або спадкове, упевнені більшість людей. Так, такі проблеми можуть привести до надлишкової маси тіла. Але найчастіше дитяче ожиріння – результат батьківської недбалості.

Перша причина – це, звичайно ж, система харчування в сім’ї. Поки дитина ще мала, ми можемо контролювати його раціон і привчати до здорової їжі. А найкраще переконання, як відомо, – особистий приклад, який подавати готові не всі і не завжди. І часто на дітей звалюється незліченну кількість жирів і простих вуглеводів, з’являється звичка жувати по будь-якому приводу.

Другий винуватець зайвої ваги у дітей – як не дивно, ігри. Тепер на зміну «війнушкам» і «козаків-розбійників» прийшла комп’ютерна приставка … Рухи стають віртуальними. А на столику біля комп’ютера зручно розташовуються печиво та цукерки, горішки і чіпси. Ось вона благодатне середовище для додаткових калорій і кілограмів.

Нарешті, третє джерело зайвої ваги у дітей – соціальні стереотипи. Скільки б не було на тарілці їжі, з’їсти потрібно все до останньої крихти. Багато дорослих навіть не замислюються, чому їх самих годували за тим же принципом. А адже це один з найпоширеніших і згубних «перекосів виховання». Ну а яка підліткова компанія може бути без чіпсів або сухариків? Як не «гальмувати», якщо під рукою немає шоколадного батончика? Та й підкріпитися піцою між відвідинами гуртків і репетиторів стає нормою.

На ті ж граблі

Практично всі батьки, починаючи боротися із зайвою вагою дитини, чинять однакові помилки. І головна з них – відкритий примус до схуднення. Ми чомусь впевнені, що людина не здогадується, що товста. І варто йому відкрити на це очі, як він відразу все усвідомлює і почне худнути. Адже це часто сприймається як насмішка, образа, тим більше коли мова йде про маленьку людину з незміцнілою психікою і самооцінкою. Говорячи дитині або підлітку: «Скільки ж ти їси!» – Ми провокуємо з’їдати ще більше. Страви та продукти, що ведуть до повноти, в принципі всім відомі. Це перш за все випічка, пельмені, макарони, сосиски, ковбаси, майонез, солодощі, газована вода. І, бажаючи добра, ми забороняємо в будинку навіть згадувати про смажене, жирне, солодке, тим самим перетворюючи ласощі в заборонений плід.

На противагу, ми агресивно нав’язуємо дієтичну їжу: «Їж, це корисно». І бідній дитині доводиться давитися незвичними і несмачними, за його уявленнями, стравами. Так гаряче бажання допомогти доводить до шаленого конфлікту, в результаті якого діти категорично відмовляються худнути.

Допомогти можуть роз’яснення, вмовляння, заохочення, навіть змагання – хто скине більше. Головне – ніякого диктату! Позбавлення зайвої ваги – процес тривалий, пов’язаний з серйозним самообмеженням. Основний засіб – дієтичне харчування в поєднанні з активним способом життя. Лікарські засоби при дитячому ожирінні не застосовуються.

Про користь дипломатії

Діти всіляко уникають нашого невсипущого харчового контролю і наїдаються фастфудом на стороні. Вага наростає. Що робити? Допоможе принцип п’яти «Д»: добровільність, доброзичливість, дозволеність, довготривалість, достатність. Дитина повинна з доброї волі змінити свій спосіб життя. Це досяжно, якщо ваші приписи ненав’язливі, конструктивні і відразу покращують якість життя. Наприклад, легка їжа не залишає відчуття тяжкості, не заважає іграм і спокійному сну. Ні в якому разі не лайте дітей за повноту, вони не винні. Культивуйте віру, що ситуацію можна виправити і ви в цьому допоможете. Не потрібно демонстративно викидати шоколадки у відро для сміття і змушувати дитину йти вгору по сходах.

Важливо віддавати собі звіт в тому, що схуднення – не той випадок, коли можна обмежитися короткочасною кампанією. Адже мета – не стільки прибрати зайві кілограми, скільки прищепити потребу правильного харчування і гармонійного способу життя. Не варто зневірятися, що результати титанічних зусиль не відразу помітні. Помірне обмеження жирів і солодощів, заохочення рухливих ігор приведуть до того, що вага стабілізується, а ріст і розвиток довершать преображення. Загалом, секрет успіху простий: змініть відкритий тиск на таємні зусилля.

Хитрощі і прийоми можна використовувати самі різні. Деякі батьки «забувають» купити шкідливі продукти, відправляючи за ними дітей. Небажання йти в магазин змушує брати те, що є в холодильнику, а там кефір і йогурт жирністю не 3,2%, а 1%-ний, дієтичний сир. Інші заздалегідь заготовлюють цілі тазики нічим не заправлених овочевих салатів. Коли наздоганяє голод – вони завжди під рукою. Хтось, посилаючись на важкі часи, скорочує суми кишенькових грошей і дає з собою домашні перекуски. А ще важливо пам’ятати: позбувшись задоволень, пов’язаних з поглинанням шкідливої їжі, дитина повинна отримати щось натомість.

Худнемо разом

Допомогти схуднути дитині може особистий приклад.

– Обов’язково снідайте, причому кашею або сиром, а не кава і бутерброди.

– Харчуйтеся 5-6 разів на день (три основних прийоми їжі і два-три перекусу), а не один раз на ніч.

– Їжте овочі та фрукти. Кілька порції в день непомітно витіснять більш калорійну їжу.

– Готуйте смачно. Навіть з любові до мами непривабливу їжу з’їсть не кожна дитина. А значить, він замінить її чіпсами, шоколадками і картоплею фрі.

– Пийте чисту воду, а не солодку газовану воду і сік з пакету.

– Лижі, ковзани, плавання, танці – може, щось з цього списку подобається вам обом? Адже раціональне харчування – тільки половина справи. Знайдіть привід, щоб виманити сина або дочку на вулицю для вечірнього променаду.

– Не намагайтеся різко почати нове життя – надірветеся і закинете. Прижилося одне нововведення – беріться за інше. Не пішло – знайдіть компромісний варіант.

– Підтримуйте вдома доброзичливий клімат. Зайва вага – це проблема, яку треба вирішувати, але у дитини не повинно бути сумнівів, що батьки люблять його будь-яким.

З позиції дитини

Діти і підлітки не бажають худнути, тому що:

– Їм не заважає повнота;
– Вони не розуміють, яким стане їх життя, якщо стануть стрункими;
– Не знають, яку небезпеку для здоров’я становить зайва вага.

Перша «ложка»

Багато дослідників вважають, що епідемія ожиріння, що охопила практично весь світ, багато в чому пов’язана з ранньою відмовою від грудного вигодовування. Більшість дітей та підлітків з надмірною вагою харчувались штучною їжею. Крім того, дитина потрапляє в групу ризику по ожирінню, якщо народився вагою більше 4 кг або, навпаки, з недостатньою масою тіла. Багато що залежить від раціону вагітної. Недостатнє або надмірне харчування майбутньої матері може спровокувати дитячу повноту.

Back to top button