Вища освітаГоловне

У 2019 році видатки на навчання одного студента за держзамовленням становили 56 тис. гривень

Міністерство фінансів продовжує оприлюднювати дані про ефективність використання публічних фінансів та підготувало аналітичний інструмент (дашборд) про фінансові, кількісні та якісні показники діяльності закладів вищої освіти (III та IV рівнів акредитації) в 2019 році.

Інформація про показники діяльності закладів вищої освіти була надана Міністерством освіти і науки України, Міністерством охорони здоров’я України і Міністерством культури та інформаційної політики України щодо закладів, які знаходяться в їх сфері управління.

«У 2020 році запрацювала Формула для прозорого розподілу видатків між закладами вищої освіти на основі показників їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності. Ми бачимо вже позитивний ефект використання цієї формули. Звісно, необхідно працювати над удосконаленням її механізму. Також запровадження індикативної собівартості контрактного навчання дозволило збалансувати видатки державного бюджету та кошти, які сплачують за контракт, стосовно підготовки здобувачів вищої освіти», ‒ зазначив заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев.

Загальні видатки 170 закладів вищої освіти, що включені до аналізу, становили 18,4 млрд грн за загальним фондом державного бюджету та 13,4 млрд грн за спецфондом державного бюджету (кошти отримані за надання платних послуг). У цих закладах навчалося 665 тис. студентів (приведений контингент*), зокрема 331 тис. студентів, які здобувають освіту за держзамовленням, та 334 тис. студентів за контрактом.

Середні розрахункові видатки на одного студента за держзамовленням становили 55,7 тис. грн на рік. В окремих закладах вищої освіти цей показник суттєво перевищував середнє значення по країні.

Найбільші видатки на навчання одного студента за державним замовленням у 2019 році були в таких закладах:

  • Льотній академії національного авіаційного університету – 233,8 тис. грн на рік;
  • Національній музичній академії України ім. І. П. Чайковського – 181,3 тис. грн;
  • Одеській національній музичній академії ім. А. В. Нежданової – 151,2 тис. грн;
  • Київському національному університеті культури та мистецтв – 132,1 тис. грн;

Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури – 129,7 тис. гривень.
Підготовка фахівців закладами вищої освіти сконцентрована в 5 регіонах: м. Києві та Харківській, Львівській, Дніпропетровській та Одеській областях. Тут зосереджена половина закладів вищої освіти, які навчають 58% студентів, та витрачають дві третини коштів спрямованих з державного бюджету на підготовку фахівців закладами вищої освіти.
До підготовки студентів за державним замовленням у 2019 році було залучено 53,9 тис. науково-педагогічних та педагогічних працівників. Водночас для обслуговування освітнього процесу також здійснювалося утримання 72,1 тис. непедагогічних працівників, що становило 57% від загальної чисельності працівників.
Найбільша частка непедагогічного персоналу в таких закладах:

  • Льотній академії Національного авіаційного університету – 87%;
  • Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» – 75%;
  • Національному університеті «Одеська морська академія» – 74%;
  • Одеській національній академії харчових технологій – 71%;
  • Національному лісотехнічному університеті України – 71%.

Роман Єрмоличев також наголосив: «Мінфін спільно з МОН, МОЗ та МКІП готовий і надалі здійснювати постійний моніторинг діяльності закладів вищої освіти, зокрема в частині працевлаштування випускників, що дозволить приймати раціональні управлінські рішення в частині забезпечення якісної вищої освіти та ефективно використовувати кошти держбюджету».
Ознайомитися з дашбордом можна нижче, або в спеціальному розділі «Видатки на вищу освіту» на сайті Мінфіну.

Також наразі доступною для завантаження є база даних із показниками діяльності закладів вищої освіти в 2019 році.

Затримка в оприлюдненні даних повʼязана з запізненням подачі інформації центральними органами виконавчої влади. Додатково інформуємо, що інформацію за 2020 рік буде висвітлено у разі оперативної подачі даних від міністерств.

Нагадаємо, що завершився основний період подання реєстраційних документів для участі в ЗНО-2021.

Back to top button