Здоров'яФізіологія

Тривалість життя залежить від того, скільки часу людина проводить сидячи

Сидячий спосіб життяУ багатьох країнах проводиться пропаганда здорового способу життя. У зв’язку з цим, люди стали приділяти більше часу фізичним навантаженням. Дослідники з Каролінського Інституту виявили: стояти на ногах, можливо, навіть корисніше, ніж займатися спортом. Саме сидячий спосіб життя найбільш небезпечний для здоров’я, передає Шкільне життя з посиланням на The Daily Mail .

У дослідженні взяли участь 49 чоловік старше 65 років з надлишковою вагою. Їх рівень фізичної активності був низьким. Половина учасників слідувала програмі тренувань, яка тривала шість місяців. Кількість фізичних навантажень вчені оцінювали за допомогою щоденника і крокоміра, що фіксував, скільки кроків робили добровольці щодня. Також дослідники з’ясували, скільки часу учасники проводили сидячи.

Відомо, що тривалість життя сильно залежить від довжини теломерів, розташованих на кінцях хромосом в клітинах. Теломери уповільнюють старіння, запобігаючи зношуваність і злипання хромосом, і зміни генетичного коду. Хоча люди, які робили більше фізичних вправ, як правило, були здоровіші, найбільш важливим фактором для подовження теломерів виявилося те, скільки часу учасник проводив сидячи. Чим менше людина сиділа, тим довший були його теломери і, відповідно, вище шанси прожити довше.

Довідка:

Теломера (від грец. télos — «кінець» и méros — «частина») — ділянка ДНК, що складається із великого числа повторів та розташований на кінці лінійної хромосоми. Основна роль теломер — захист ДНК. Якби не специфічна структура теломер, кінці хромосоми розпізнавалися би клітиною, як дволанцюговий розрив ДНК і включалися би механізми ДНК репарації такі, як негомологічне з’єднання кінців (NHEJ, англ. Non-homologous end joining) – що призводило би до цілих хромосомних перебудов або до апоптозу при неможливості репарації.

Щоразу, коли лінійні хромосоми подвоюються протягом пізньої S-фази, ДНК-полімераза нездатна до реплікації кінця хромосоми. Щоразу, коли клітина з лінійними хромосомами ділиться, вона втрачає маленький шматок ДНК (50-100 пар основ) на кінці своїх хромосом. Тоді як у деяких клітинах (стовбурових, генеративних) цей шматок теломер відновлюється за допомогою теломерази (у деяких організмів також іншого механізму, ALT[2]). Якщо б не теломери, це швидко приводило б до втрати важливої генетичної інформації, яка потрібна для нормального функціювання клітини у більшості клітин теломераза неактивна і хромосома укорочується. Перші дослідники цього процесу, Джеймс Ватсон і Олексій Оловніков, назвали його «проблемою реплікації кінців» (англ. end replication problem). Скорочення теломер є причиною межі Гейфліка поділу соматичних клітин, важливої для подолання раку і що, як вважається, грає роль у процесі старіння. Крім того, при розривах хромосом (наприклад, під дією іонізуючого випромінювання) окремі фрагменти ДНК можуть знов возз’єднатися, але ніколи не з’єднуються по теломерах. Таким чином, теломери допомагають правильному приєднанню ділянок хромосом у процесі репарації ДНК.

Back to top button