Здоров'я

В Україні вперше за роки незалежності пішла на спад епідемія ВІЛ

В Україні вперше за роки незалежності пішла на спад епідемія ВІЛ
В Україні вперше за роки незалежності пішла на спад епідемія ВІЛ
Вперше за історію епідемії в Україні пішли на спад темпи поширення вірусу імунодефіциту.

Перелом тенденції

У 2012 році нових випадків інфікування зареєстровано на 2% менше, ніж у попередньому, 2011-му. Україна нарешті поповнила список держав, де кількість нових носіїв ВІЛ знижується.

Однак їхня частка – 340 на 100 тис. жителів – і далі залишається однією з найвищих у Європі. Для порівняння: у Білорусі – 210, у Франції – 245, в Іспанії – 319, у Росії – 708.

Експерти попереджають: позитивна українська тенденція дає шанс на поліпшення ситуації зі СНІДом, але тільки за умови, якщо продовжувати нарощувати заходи боротьби з ним.

Досі її вели спільно держава і приватний капітал. За останні чотири роки Мінздоров’я витратило на це $ 110 млн. За вісім років Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією виділив на профілактику і лікування українців близько $ 120 млн. А благодійний Фонд Олени Пінчук вклав $ 14 млн у пропаганду боротьби зі СНІДом.

“Зниження темпів епідемії ми не розглядаємо як перемогу, а як можливість для перемоги”, – не будує зайвих ілюзій керівник фонду і дружина одного з найбагатших співвітчизників, Віктора Пінчука.

ВІЛ – не вирок

ВІЛ сьогодні вже не вирок – АРВ-терапія блокує розвиток вірусу у СНІД і дозволяє жити повноцінним життям, у тому числі заводити сім’ю. Щоправда, таке лікування доступне далеко не всім. Препарати треба приймати довічно, а вартість тільки місячного курсу може сягати декількох тисяч доларів.

Безкоштовно ними держава може забезпечити лише 30% ВІЛ-інфікованих. А іншим, чия ступінь ураження імунної системи, на думку медиків, ще некритична, пропонують чекати своєї черги, розповідає Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу з ВІЛ/ СНІДу.

Ліки можна придбати і за свій рахунок, але не в кожній аптеці: багато роздрібних мереж не беруть на реалізацію дорогі препарати.

Тим не менше число щасливчиків, яким лікування дістається безкоштовно, зростає в геометричній прогресії: якщо в 2004-му їх було лише кілька десятків, в 2008 році – 6 тис., то сьогодні – 40 тис.

Хто ризикує

Ще одна позитивна тенденція в боротьбі з епідемією – скорочення кількості наркоманів серед інфікованих: лікування від ВІЛ допомагає багатьом залежним співвітчизникам зіскочити з голки. У 2012 році порівняно з 2011-м їх стало менше на 9%, хоча ще в 2008-му спостерігався приріст в 1%. При цьому в Україні наркозалежні є найбільш численною групою носіїв вірусу.

Експерти називають тенденцію знаковою: за даними Асоціації християнських центрів реабілітації ВІЛ-інфікованих, до 45% їх пацієнтів перестають приймати наркотики.

Та все ж найчастіше ВІЛ передається не через голку, а статевим шляхом. Нарівні з наркоманами основними групами ризику фахівці називають повій, їх клієнтів, а також молодь, схильну до безладного незахищеного сексу.

Здебільшого українські інфіковані належать до вікової групи 25-49 років і живуть на півдні і сході країни. За даними представництва ООН в Україні, понад 70% всіх випадків інфікування припадають на Дніпропетровську, Донецьку, Одеську, Миколаївську, Луганську, Херсонську області та Крим. Експерти пояснюють статистику густонаселеністю і неблагополучною соціальною обстановкою в регіонах.

Джерело: ua.korrespondent.net

Back to top button