Тема. Природні явища на півдні України. Гроза. Град. Повінь. (3 клас. Я і Україна)

Автор: Басараб Світлана Анатоліївна
Тема. Природні явища на півдні України. Гроза. Град. Повінь.
Мета: дати учням уявлення про природні стихійні лиха; ознайомити з правилами безпечної поведінки під час грізних явищ природи; розвивати увагу, спостережливість; виховувати дисціплінованість, відповідальність.
Очікувані результати: учні повинні знати природні стихійні лиха, правила безпечної поведінки під час грізних явищ природи. Вміти дотримуватись правил безпечної поведінки під час стихійних лих.
Обладнання: демонстраційні таблиці «Природні явища».
Хід уроку.
I. Організація класу до уроку.
II. Актуалізація знань учнів.
1.Фронтальна бесіда.
— Що таке природні явища?
— Які явища природи вам відомі?
— Свідком яких природних явищ ви були? Розкажіть про свої враження.
III. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на нашому уроці ми познайомимося з природними явищами, які можуть загрожувати життю і здоров’ю людини, правилами безпечної поведінки під час стихійних лих.
IV. Визначення очікуваних учнями результатів.
V. Робота над матеріалом уроку.
1.Вступне слово учителя.
З давніх часів природні явища викликали у людей подив, цікавість і захоплення. Їх боялися, і в той же час намагалися з’ясувати та пояснити: чому йде дощ, світить сонце, чому дме вітер, з’являється райдуга? Всі ці питання цікавлять людину з самого раннього віку, і тому важливо вчасно дати правильні відповіді. Але інколи ці природні явища містять у собі велику небезпеку. Тому дуже важливо знати правила безпечної поведінки в небезпечних ситуаціях.
2. Гроза.
1). Загадки.
З небокраю, з-за діброви
Вийшли воли чорноброві,
Принесли води багато,
Щоби землю поливати. (Дощові хмари).

Біг кінь білобокий
Через Дунай глибокий,
Як упав-заіржав,
Увесь світ задрижав. (Грім).

Що без леза та без зуба
Розтина міцного дуба? (Блискавка).

Вода надзвичайно непосидюча, їй увесь час потрібно рухатись, у щось перетворюватись. Але часом, коли збирається багато краплинок, починається дощ. Коли хмари темні і великі йде сильний дощ.
Саме в цей час у темних грозових хмарах, які іноді скупчуються на небі в кінці спекотного літнього дня, народжується гроза. Сильні вітри всередині грозових хмар зіштовхують краплини води одну з одною і від цього утворюються електричні заряди. Вони розряджаються сліпим спалахом електрики-блискавкою. Блискавка миттєво нагріває повітря на своєму шляху. Повітря, розширюючись, неначе вибухає з оглушливим гуркотом і видає звук, ніби з гармати. Це і є грім. Його перекати чутно на десятки кілометрів.

2). Проблемне питання.
– Як ви вважаєте, чим небезпечний грім?
(Відповіді учнів.)
Більшість людей злякано здригаються, зачувши гуркіт грому під час грози. Проте боятися його немає жодних підстав. На той час, коли звук досягає вас, електричний розряд яка викликала грім, згасає.
– Чи варто боятися блискавки?
(Відповіді учнів.)
Загалом так, бо відомі випадки, коли блискавка не тільки завдавала збитків, але й убивали людей. Але, якщо правильно поводитися під час грози, то шанс бути ураженим блискавкою доволі малий.
3). Ознаки наближення грози.
• Удень сильна спека, різко підвищується вологість повітря, парко.
• Якщо під час дощу стає тепло, слід чекати його посилення або грози.
• У теплий і паркий вечір небо затягується суцільною пеленою хмар.
4). Правила поводження під час грози.
Якщо ти опинився в епіцентрі грози на відкритій місцевості, то:
• Не ховайся на пагорбах. Присядь навпочіпки в сухій ямі або траншеї. При цьому ступні мають бути разом, спина зігнута, голова та груди опущені на коліна, тіло повинно мати якомога менший контакт із землею.
• Ніколи не ховайся під високими деревами, особливо під тими, що стоять окремо. Найбільш небезпечні дуб, тополя, ялина, сосна. Можна сховатися в лісі під деревами – там найнебезпечніше.
• Не стій поруч із металевими предметами. Якщо ти перебуваєш у поході, перенеси всі металеві предмети на кілька метрів убік від наметів.
Якщо ти перебуваєш в приміщенні, то:
• При перших же проявах грози обов’язково зачини всі кватирки й двері в будинку, прослідкуй, щоб не було протягів.
• Вимкни телевізор та інші електроприлади.
• Не користуйся телефоном.
• Не торкайся до водопровідних кранів.
• Не стій біля димарів, печей, камінів.
• Щоб блискавка не потрапила в будівлю, на даху повинен стояти громовивід.
5). Робота з підручником.
а). Читання статті «Природні лиха».
б). Відповіді на запитання.
— Що таке гроза? Що зазвичай буває під час грози?
— Як поводитися під час грози? Від чого це залежить?
— Як поводитися під час грози вдома?
— Чому блискавка дуже небезпечна?
— Що робити, якщо в цей час працюють електричні прилади?
— Чому від блискавки вони можуть зіпсуватися?
— Як поводитися під час грози надворі?
— Чому треба негайно йти додому?
— Що робити, якщо ваша домівка далеко?
— Куди можна зайти?
— Як слід поводитися під час грози у лісі?
— Чому не можна ховатися під високими деревами?
— Яка найкраща схованка від грози у лісі?
— Як поводитися під час грози у полі?
— Чому не можна зариватися у скирту?
в). Обговорення ситуацій, зображених на малюнках.
– Хто з дітей необачно поводиться під час грози?
– Обґрунтуй свою думку.
г). Хвилинка-цікавинка.
Щороку над земною поверхнею відбувається 16 мільйонів громовиць, тобто кожної секунди в земну кулю впивається близько 100 вогняних стріл. Блискавки можуть бути кількох кілометрів завдовжки. Їхня температура піднімається до 30 тисяч градусів. Від удару блискавки нерідко руйнуються будівлі, виникають пожежі, гинуть люди і тварини.
3. Фізкультхвилинка.
Раз, два – всі присіли, ( присісти)
Потім вгору підлетіли. ( підстрибнути)
Три, чотири – нахилились, (нахиляння тулуба вперед, імітація)
Із струмочка гарно вмились. ( умивання)
П’ять, шість – всі веселі
Крутимось на каруселі, ( покрутитися)
Сім, вісім – в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли. (затупотіти)
Дев’ять, десять – відпочили
4. Град.
1). Загадка.
Круглий, наче виноград,
Серед літа випав … (Град)
2). Розповідь вчителя.
Одним із різновидів атмосферних опадів є град. Це не таке й радісне явище. Над родючими землями він випадає навіть частіше, ніж у горах. Надзвичайним є видовище, коли величезний рій градин-кульок з льоду завбільшки з горошину-мчить до землі і з силою ударяється об неї та різні предмети на її поверхні. Градини можуть завдати шкоди будинкам, автомобілям та посівам. Іноді від ударів градин можуть отримати поранення люди й тварини, а то й навіть загинути.
3). Проблемне питання.
Як вести себе під час граду?
Щоб не бути травмованим під час граду, сховайся до будівлі-не випробовуй долі.
4). Хвилинка- цікавинка. Робота довідкового бюро.
В Україні град у середньому буває 1-2 дні на рік, у горах-4-6 днів, у степових районах іноді його не буває зовсім. Найчастіше він випадає у травні-червні. Випадання граду супроводжується істотним зниженням температури повітря (на 6-8 градусів). Град завдає значної шкоди сільському господарству, він шкідливий для рослин.
В Індії після граду, що випав у 1939 році, знайшли градину, вага якої була 3,4 кг. Подейкують, що одного разу градом убило слона. Найбільша градина у світі була знайдена під час літньої грози в 1902 році в Китаї. Її вага сягала 4,5 кг.

5. Повінь.
1). Розповідь вчителя.
Повінь, паводок-це значне затоплення місцевості, внаслідок підвищення рівня води в річці, озері, водосховищі. Вони бувають після раптового танення снігу, під час сильної зливи. Вода при цьому виходить з берегів річок і затоплює все навколо.
Які наслідки повені? Руйнування будинків, будівель, мостів, розмивання залізничних колій та автомобільних шляхів; аварії на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин; просідання землі та будинків.
2). Як діяти під час повені:
• Якщо ти перебуваєш на першому поверсі, піднімися вище, а якщо в одноповерховому будинку, то піднімися на горище або дах.
• Якщо ти опинився в лісі, знайди підвищене місце, залізь на дерево.
• Якщо ти опинився у воді, пливи за течією до найближчої незатопленої ділянки. Використовуй при цьому дошки, колоди тощо.
3). Робота з підручником.
а). Читання статті.
б). Відповіді на запитання.
— Що таке повінь?
— Де найчастіше бувають повені?
— Який рівень води під час повені?
— Куди евакуюють людей?
— Хто допомагає людям під час евакуації?
— Чому треба бути уважним й обережним і чітко виконувати вказівки дорослих?
в). Робота з малюнком.
– Розгляньте малюнок.
– Чому в першу чергу піклуються про дітей?
– У якому творі дідусь спасає звіряток під час повені?
6. Перегляд фільму «Небезпечні природні явища».
VI. Закріплення та узагальнення знань учнів.
1. Робота в групах. Обговорення ситуацій, зображених на малюнках.

I
I група- малюнок 1

II група- малюнок 2

III група- малюнок 3
– Яких правил безпеки потрібно дотримуватись у цій ситуації?

VII.Підсумок уроку.
– Коли гроза буває небезпечною для людини?
– Де вам доводилося бути під час грози? Якими були ваші дії?
– Чому під час повені люди піднімаються на горище?

VIII. Домашнє завдання з інструктажем.
– Дізнайтеся про інші природні явища, які трапляються у нашому краю та їх наслідки.

Завантажити: Тема. Природні явища на півдні України. Гроза. Град. Повінь. (3 клас. Я і Україна) (Розмір: 341.5 KB, Завантажень: 89)

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*