Тема: Хоровод метеликів (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: учити учнів визначати особливості музичної мови; формувати емоційне, творче ставлення до мистецтва, життя, уявлення про багатогранні можливості музики;
♦ розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, уміння завдяки музиці відчувати красу навколишнього світу;
♦ виховна: виховувати любов та бережливе ставлення до природи і навколишнього світу.
Музичний матеріал: Г. Сасько «Метелики над квітами»; Е. Ґріґ «Метелик»; поспівка «Усмішка ласкава»; А. Філіпенко «Зацвіла в долині»; Н. Май «Виглядаєм сонечко»; ігри «Піймай у долоньку», «Композитор».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; малюнки — ілюстрації до музичних творів; Н. Забіла «Казочка про веселого метелика»; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас»; вірші «Не хочу» А. Костецького, «Метелики» Н. Красоткіної, «Зацвіла в долині. ..»Т. Шевченка.
Обладнання: дитячі музичні інструменти; комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Метелик» Е.Ґріґа).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Що таке засоби музичної виразності1
♦ Що таке темпі
♦ Якими звуки бувають за висотою?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Останній місяць весни… Зовсім тепло на вулиці. Яка чудова пора! Чи хотіли б ви опинитися на квітучому лузі, де земля вкрита густим килимом трави та різнокольорових квітів? Отже, вирушаймо!
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель. Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтеся, кого ми зустрінемо на квітучому лугу.
Живу лише влітку,
Шовкові крильця маю,
Із квіточки на квітку По садочку я літаю. (Метелик)
♦ Що робить метелик — просто літає чи у нього також є певні справи?
Учитель читає «Казочку про веселого метелика» Наталі Забіли (див. с. 79 цього посібника).
4.1. Слухання музики
Учитель. Коли композитор Геннадій Михайлович Сасько побачив, як легко метелики перелітають з квіточки на квіточку, він вирішив виразити своє захоплення цією картиною у музиці. Послухайте його п’єсу «Метелики над квітами ».
♦ Як музика змальовує політ метелика?
Слухання п’єси «Метелики над квітами» Г. Саська
Учитель. Метелик — це прикраса природи, а композитор, який побачив цю комаху, прикрасив своєю музикою наше життя. Пам’ятайте: до природи, до навколишнього світу необхідно ставитися дуже дбайливо!
Метелика ловити я не хочу.
Він — квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не буду рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати,
І не попити ранками росу!
І ні стеблину, гілку чи тварину
Я не ображу — це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тримка живинка,
Що світиться довірою до всіх!
А. Костецький
Відомий норвезький композитор Едвард Ґріґ також був захоплений дивовижною красою метелика.
Слухання твору «Метелик» Е. Ґріґа
♦ Який образ метелика змальовує нам музика Е. Ґріґа?
♦ Який настрій передає музика?
Гра «Піймай у долоньку» (ніжна, грайлива, похмура, легка, спокійна, жорстока,
сумна, світла, радісна)
4.2. Вокально-хорова робота
Виконання поспівки «Усмішка ласкава» з показом руху мелодії рукою
Учитель. На попередньому уроці я прочитав (-ла) вам вірш «Зоре моя вечірняя…» Т. Шевченка. Послухайте ще один його вірш.
Зацвіла в долині червона калина,
Ніби засміялась дівчина-дитина.
Любо, любо стало, пташечка зраділа,
Пташечка зраділа і защебетала.
♦ Про що розповідає цей вірш?
Слова-порівняння, що змальовують чудову картину квітучої природи, так і просять, щоб їх заспівали. Вони схвилювали серце композитора А. Філіпенка — і так з’явилася чудова пісня «Зацвіла в долині…».
Гра «Композитор» (складання мелодії на перші два рядки вірша)
♦ Якби ви були композиторами, то яку б мелодію ви написали на цей вірш?
Послухайте пісню А. Філіпенка.
♦ Чи схожа його мелодія на ту, якою ви її уявили?
Слухання пісні «Зацвіла в долині» А. Філіпенка
♦ 3 ким порівнюють калину?
♦ Який настрій передає ця пісня?
Учитель. Калину українці здавна вважають символом душевної краси, радості й сімейного щастя. З давніх-давен її згадують у народних казках, приказках, прислів’ях. Наприклад, є приказка: «Милуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте». Крім того, про калину існує багато віршів і гарних пісень. Саме таку пісню ми сьогодні й вивчимо.
Розучування пісні «Зацвіла в долині» А. Філіпенка
з опорою на ритмічний рисунок мелодії
Справді, надзвичайно гарна пісня! Здається, що її створила не окрема людина, а весь український народ. Пісні на слова Т. Шевченка є саме такими.
Продовження роботи над піснею «Виглядаєм сонечко» Н. Май
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні ми збагатили свою музичну колекцію п’єсою «Метелики над квітами» Г. Саська.
♦ Чого ми навчилися сьогодні на уроці?
♦ Які пісні вивчили?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Метелик» Е. Ґріґа).