Головне

Таблички з римського форту Віндоланда

У Британському музеї (Лондон) зберігається давньоримський аналог києворуських берестяних грамот – т. зв. таблички з Віндоланди, унікальна пам’ятка побутової писемності античного світу. Віндоланда була одним з основних військових фортів на північному кордоні римської Британії перед зведенням Адріанового валу.

Починаючи з 1973 року, у місцевому болотистому грунті знайдено більше 750 тонких дерев’яних табличок, розміром з сучасну поштову листівку. Більшість текстів датується I-II ст. н. е. і виконані римським скорописом за допомогою вугільного чорнила. Посередині дощечки мали надріз, за яким вони, мабуть, складалися навпіл. По краях табличок прорізані отвори.

Діловий лист Октавіуса, оптового поставщика товарів для римської армії.
Діловий лист Октавіуса, оптового поставщика товарів для римської армії.
Таблички з Віндоланди містять як офіційні послання і документи, так і приватну переписку. Деякі тексти це фрагменти літературних творів. Вірогідно скупчення табличок утворилося у смітнику біля резиденції командира форту, адже більшість послань так чи інакше стосуються військового життя гарнізону – від офіційної переписки щодо постачання до приватних листів легіонерів. Це найстаріші збережені рукописні документи Великобританії.

Досі вважалося, що найпопулярнішим способом переписки у римському світі були сувої папірусу або таблички, вкриті шаром воску. Тепер до них додалися тонкі пластинки деревини, настільки крихкі, що нині вимагають надзвичайно ретельного збереження у контрольованому середовищі.

Електронна база табличок з Віндоланди доступна онлайн на сайті Оксфордського університету.

Back to top button