Творення слів із найуживанішими префіксами (3 клас. Українська мова)
Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами
Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (с. 77, впр. 176)
— Прочитайте утворені за допомогою префіксів слова.
- Робота над прикметами
— Спишіть народні прикмети. Підкресліть антоніми. Виділіть префікс у цих словах.
- Грак відлетів — чекай снігу.
- Жайворонок прилетів — надійде стійке тепло.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися утворювати нові слова за допомогою префіксів.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Робота над уривком з казки (с. 77, впр. 177)
— Прочитайте текст. Визначте, з якої казки цей текст. Перекажіть його.
— Спишіть текст. Прочитайте підкреслені слова. Позначте в них префікси.
- Фізкультхвилинка
- Робота в групах (с. 77, впр. 178)
— Прочитайте фразеологізми, добираючи їх значення з довідки.
Витрішки продавати — вештатися без діла; задерти носа — загордитися; зарубати на носі — запам’ятати; повісити носа — засмутитися; проїхати зайцем — безкоштовно; похилити голову — зажуритися.
— Спишіть за зразком. У підкреслених словах позначте префікс.
— Підкресліть слово, у якому 8 букв, 9 звуків.
— Складіть із фразеологізмами два речення (за вибором).
- Гра «Додай префікс» (с. 78, впр. 179)
— Уставте в словосполученнях замість крапок потрібні префікси. Запишіть.
— Які префікси вам довелось використати? Позначте їх.
Збирати гриби, розказати казку, прочитати в книжці, посадити яблуньку, полити квіти, написати лист, попросити вибачення.
- Гра «Збери слово»
- Корінь -сел-, префікс за-, слово відповідає на питання що зробити? (Заселити)
- Корінь -сад-, префікс роз-, слово відповідає на питання що? (Розсада)
- Корінь -nuс-, префікс на-, слово відповідає на питання що зробити? (Написати)
- Словниковий диктант
Дід, прадід, мудрий, премудрий, казав, переказав, бити, розбити.
— Виділіть префікси у словах. Поясніть, якого значення надають префікси поданим словам.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вивчали на уроці?
— Що для вас було новим?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 78, впр. 180. Прочитайте сполучення слів, уставляючи потрібні префікси.
Вийти з хати, сонце заходить, забрів у воду, приїхав до міста, вибігти з під’їзду, заскочити на хвилину.
- Спишіть сполучення слів. Уставте та позначте в них відповідні префікси. Доберіть антоніми до підкреслених слів. Підкресліть прийменники.