Стародавні мумії теж страждали від атеросклерозу

У статті, опублікованій в журналі The Lancet, йдеться, що атеросклероз як форма серцевого захворювання, при якій кальцієві відкладення звужують артерії, – це універсальне захворювання для людської раси в цілому, без поділу на епоху і спосіб життя.
Калеб Фінч, нейробіолог з Університету Південної Каліфорнії, говорить, що його група виявила сліди наявності атеросклерозу у доісторичних людей, що мешкали на трьох різних континентах в різні епохи. “Багато хто вважає, що атеросклероз – це захворювання 20-го століття, що стало породженням товстіючої людської спільноти. Але наші дослідження показують, що це базове захворювання, яке супроводжує людей в усі епохи”, – говорить він.
Група Фінча провела сканування на томографі 137 давньоєгипетських, перуанських, індійських і азіатських мумій, вік яких становить понад 4000 років. Велика частина мумій була значно молодшою віку 60 років, багато з них при житті повинні були вести дуже рухливий спосіб життя і, швидше за все, сиділи на рослинній дієті. Однак це не рятувало багатьох з них від закупорювання судин і відкладення кальцію в серцево-судинній системі. Достовірно відомо, що багато хто з мумій загинули в результаті серцевої недостатності, а та, в свою чергу, була викликана атеросклерозом.
Наприклад, достеменно відомо, що давньоєгипетська принцеса Джехер померла від блокування артерій в серці. За словами дослідників, кальцифікація відбувається, коли жирні тканини накопичуються всередині артерій, що призводить до утворення тромбів. Якщо тромб блокує артерію, це призводить до серцевого нападу або легеневої емболії (блокування артерій в легенях).
Грегорі Томас, автор дослідження з Університету Південної Каліфорнії, говорить, що атеросклероз – це аж ніяк не сучасне захворювання і люди були схильні йому ще 4000 років тому.
На жаль, відкриття не допомогло уточнити причини атеросклерозу. Хоча, вивчаючи мумії, американці все-таки сподіваються докопатися до істини. Можливо, у захворювання генетична природа. А можливо, навіть вірусна – таке припущення теж існує. І, напевно, фактори ризику теж грають роль. Як підкреслює один з керівників роботи Майкл Міямото, при житті всі мумії були багатими і знатними людьми і могли серйозно переїдати, а також зловживати іншими нехорошими надмірностями.
“Поки ясно одне, – каже Грегорі Томас, – причину виникнення атеросклерозу не варто шукати виключно в сучасному способі життя”.