ГігієнаЗдоров'я

Руки людини – джерело найстрашніших інфекцій

На руках людини мешкає більше небезпечних бактерій, ніж на ескалаторах і лавках в торгових центрах і парках, показало дослідження. Незважаючи на це, лише кожен восьмий завжди миє руки перед їжею.

Вчені спеціально провели лабораторні дослідження 25 зразків, узятих з поверхонь столів, лавок, перил ескалаторів, барних стільців, дитячих іграшок. На них, що дивно, досить рідко знаходили небезпечні бактерії, включаючи стафілокок, E.coli і ентеробактерії. Зазвичай концентрація патогенів не перевищувала 10 одиниць на квадратний сантиметр. У гіршому випадку – 33 000 одиниці (на лавці в парку).

А ось середньостатистична людина носить на своїх руках більше 10 мільйонів бактерій, говорять співробітники Університету Арізони. Аналогічні показники бактеріальної забрудненості у кухонних губок. При цьому інше дослідження показало: 92% людей уникають брудних столів, сидінь. Значить, люди піклуються про здоров’я. Але все одно лише 13% ніколи не сядуть за стіл, не помивши руки.

Два роки тому британські вчені знайшли бактерії, що містяться у фекаліях, на 26% рук людей. Якби люди просто регулярно мили руки, це б врятувало більше мільйона життів на рік, що віднімаються діареєю, і запобігло б респіраторним інфекціям. Справа в тому, що люди часто чіпають обличчя руками. Це самий прямий шлях потрапляння патогенів в організм. Експерти наголошують: зовнішній бруд не говорить про реальний зміст небезпечних бактерій.

Ще експеримент: з 234 британців, які надали свої руки для аналізу, у 56 осіб знайшли високу концентрацію небезпечних бактерій (вона іноді в чотири рази перевищувала “високий рівень”). Що стосується особистих речей, то, наприклад, на одних наручних годинниках вчені виявили майже в шість разів більше бактерій, ніж передбачає “прийнятний рівень”. Якби люди мили руки з милом протягом приблизно 30 секунд, то могли б знизити рівень забруднення в 10 разів. При цьому багато хто не використовують мило і вважають, що 15 секунд цілком достатньо.

Приблизно чверть учасників експерименту зізналися: вони ніколи або рідко миють руки після того, як сякаються. 27% не робили цього навіть після поїздки в громадському транспорті. Дотримання простих правил гігієни може захистити від сталого золотистого стафілокока, норовірусу, кампілобактеріозу.

При цьому бактерії живуть на руках людини протягом декількох годин. В умовах високих температур виживаність організмів збільшується. Руки середньостатистичного працівника офісу контактують приблизно з 10 мільйонами бактерій в день. Найчастіше це E.coli, що стоять за отруєннями, віруси застуди та грипу. Виходячи з цього, медики рекомендують мити руки кожні чотири години.

Back to top button