Здоров'я

Лікарі в 33000 разів небезпечніші літаків

Не секрет, що щороку від рук лікарів помирають тисячі пацієнтів. І справа тут не в злочині клятви Гіппократа – винні лікарські помилки. Згідно зі статистикою, ви в 33000 разів більше ризикуєте померти від лікарської помилки, ніж потрапити в авіакатастрофу – вражаюча цифра, особливо, якщо врахувати той факт, що дуже багато людей бояться літати на літаках, пише The Daily Mail.

Знаменитий медичний дослідник доктор Тому Чалмерс виділив низку причин, що пояснюють настільки очевидне протиріччя: справа в тому, переконаний доктор, що льотчики перед рейсом обов’язково висипаються і проходять тести на дихання, і, що важливо, професійні навички пілотів піддаються ретельній перевірці кожні півроку.

Чи варто говорити, що під час проведення опитування, багато лікарів зізналися, що не приділяють настільки серйозної уваги безпеки своїх пацієнтів. До того ж, стверджують лікарі, медицина – набагато складніша справа, ніж авіація, і неможливо бути весь час “на висоті”. Нерідко лікарські помилки трапляються через неточно поставлений діагнозу або через неправильно виписані ліки.

Нерідко лікарі звинувачують в своїх проколах всю систему медичного обслуговування – у сфері охорони здоров’я не вистачає кваліфікованих кадрів, так що в клініки і лікарні приходить недосвідчений персонал, а “дідки” втомлюються, працюючи по кілька змін. Але що найстрашніше, їх роботу ніхто не контролює.

В той же час лікарська помилка може статися не тільки через брак досвіду та знань. Деколи важливу роль відіграє людський фактор. Поставте навіть професійного головлікаря в стресову ситуацію – і грунт піде у нього з під ніг. Щоб уникнути тиску на найбільш кваліфікованих співробітників, необхідно виховувати в колективі клініки “командну культуру”, таким чином, відповідальність ляже в рівній мірі на всіх, навіть найменших, співробітників лікувальної установи.

Помилки неминучі, однак, щоб запобігти їх, лікарі повинні вчитися на власному досвіді. 10 років тому у своїй операційній одного з лондонських госпіталів піонер відкритого підходу до хірургії і міністр охорони здоров’я Британії Лорд Дарци вирішив представити громадськості свій новий винахід – чорний ящик. Це пристрій записує життєві показники пацієнта, анестетичні методики і, що більш важливо, знімає на відео лікаря і його команду. Незважаючи на тривалий опір вимушеного стеження, колеги Дарци незабаром усвідомили, що записана чорним ящиком інформація дозволяє більше дізнатися про чиїсь промахи й надалі запобігти трагедії.

Дарци також розробив операційний симулятор, який допоміг йому навчити свою команду працювати швидко, чітко і злагоджено, особливо коли небезпека загрожує життю пацієнта. Варто зазначити, що пілоти повинні 16 годин у рік тренуватися на стимуляторі, щоб не втрачати навичок, чому ж не застосовувати цю практику в системі охорони здоров’я? А поки для лікарів і анестезіологів перевірки на симуляторах все ще опціональні.

Але що може зробити сам пацієнт, щоб запобігти трагічній помилці? У Америці, приміром, кількість лікарських помилок набагато нижче, ніж в Англії, чому? Бо там, у разі летального результату медику загрожує судовий процес, тому лікар з великою увагою ставиться до безпеки хворого. Та й пацієнти не забувають запитати про професіоналізм хірурга, консультуються щодо препаратів, наполягають на тому, щоб у лікаря були чисті руки, змушують медсестер перевіряти їх браслети з ID.

А в Британії люди лягають на лікарняне ліжко і віддають себе на волю випадку – адже набагато простіше довірити своє здоров’я і життя професіоналу, ніж самому про них піклуватися. Такий підхід хибний. І якщо хочете уникнути небажаних наслідків, щоразу цікавтеся, що вам збираються вколоти у вену.

Back to top button