Головне

Рівняни відроджують пам’ять про репресованого поета Валер’яна Поліщука

Валер’ян Поліщук
Валер’ян Поліщук
У Рівненській обласній науковій бібліотеці розпочалися поетичні читання, присвячені репресованому радянською владою поетові Валер’янові Поліщуку. Заходи, приурочені землякові, цього тижня проведуть і мешканці його села Більче Демидівського району. У літературному музеї Уласа Самчука перед портретом Валер ’яна Поліщука письменники і просвітяни запалили Свічу Пам’яті. Так рівняни віддають шану талановитому краянину, котрий прийшов у цей світ 1 жовтня 115 років тому, а восени 75 років тому був розстріляний у Сандармоху.

Валер’ян Поліщук походив із незаможних селян, однак захоплювався технікою і вчився на архітектора у Кам’янці-Подільському. Про те, що під час навчання Поліщук потерпав від бідності, говорять документи, які віднайшов хмельницький письменник Василь Горбатюк, розповіла завідувачка музею Уласа Самчука Інна Нагорна.

Тож ідеї рівності й братерства, котрі декларувати соціалісти, захопили і Валер’яна Поліщука. Він поринув у революційний вир і з натхненням описував бурхливі події постреволюційного періоду. Робив це щиро – вірив, що більшовики принесуть в Україну загальне добро. Ще в 1922 році, першим з радянських письменників, написав поему «Ленін». Натомість просвітянин Олександр Волощук цитує кардинально протилежні речі, написані Поліщуком в роки Голодомору: «З дурного розуму адміністраторів вона в’їдається в тіло суспільства гострою бідою. Так примусова колективізація обернулася в нещастя мільйонів».

Захоплення більшовицькими ідеями не змогло затьмарити в ньому селянської любові до землі, рідної мови і культури. Голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників Лідія Рибенко переконана: якби поет прожив більше, він зажив би слави як неординарний прозаїк. Адже Валер’ян Поліщук написав чудові автобіографічні матеріали – «Дорогами моїх днів». «Там відчуваються його гарний стиль, образність, мова, глибина думки», – каже письменниця.

Валер’ян Поліщук видав десятки дорослих і дитячих книг, заснував авангардні літературні об’єднання, та зненацька у 35-му році його ім’я зникло зі шпальт газет і альманахів одночасно з Плужником, Кулішем, багатьма іншими відомими українськими радянськими письменниками. За два роки його звинуватили у контрреволюційній діяльності і розстріляли у Сандармоху.

Йому готували забуття

Коли у 1964 році першокурсник Рівненського педагогічного інституту Євген Шморгун дізнався, що на Рівненщині народився відомий у 20-30-ті роки репресований і реабілітований радянський поет, йому закортіло дізнатися про Валер’яна Поліщука побільше. Однак викладачі радили не докопуватися і змінити тему дослідження. Він не послухав.

«Поїхав туди в Більче. Кого не запитаю – ніхто ні Валер’яна Поліщука, ні цієї сім’ї не знає. Все село пройшов. Аж виходить якийсь хлопчак, і каже – аякже, он його племінниця Клава живе, он хата», – розповідає Євген Шморгун. Так навіть через десятиріччя після початку так званої «хрущовської відлиги» дезорієнтовані волиняни боялися зізнатися у тому, що росли разом із майбутнім поетом. Лише у 1982 році Євген Шморгун домігся відзначення 85-ї річниці від дня народження поета. Тоді на цю подію з Києва прибув Микола Вінграновський, котрий зі здивуванням констатував: про письменника на його рідній Рівненщині воліють не говорити.

За іронією долі, Валер’ян Поліщук всеціло довірився радянській владі, котра згодом кинула його в жорна Сандармоху. Бо, незважаючи на комуністичні переконання, Валер’ян Поліщук був палким патріотом України, розповідає Євген Шморгун. «Він вірив, що саме комуністична влада зробить Україну українською, виведе її на світовий рівень. І він робив усе для того, щоб було так. Його другом був Микола Хвильовий. Разом вони багато зробили, разом вони й помилялися, і життя закінчилося трагічно для обох. Його розстріляли з багатьма тими, кого він критикував і хто його критикував», – розповідає дослідник.

Капітан Матвєєв, котрий власноруч розстрілював Поліщука, Курбаса й багатьох інших інтелігентів, прожив безбідне життя з великою пенсією і нагородами від радянської влади. Той розстріл був приурочений 20-й річниці Жовтневої революції, нагадав присутнім просвітянин Олександр Волощук. «Треба було на цей жертовник щось покласти, до цього ювілею перевороту. І вони це зробили. Ця жертва становила 1100 осіб, яких розстріляв власноручно один енкавеесівець», – зауважив просвітянин.

Не відкидати поета за його переконання, а вивчати й аналізувати – такий шлях до усвідомлення цінності його творчості і ціни за неї обрали його земляки. Меморіальна дошка і кімната-музей у приміщенні Більчанської школи, премія імені Валер’яна Поліщука, цьогоріч присуджена рівненській поетесі Юлії Бундючній, читання його пам’яті у школах та творчі вечори в рідному селі – такими є кроки до повернення з небуття імені поета, зроблені на його рідній Рівненщині. Ось тільки хата, в якій він народився, за кілька років може зникнути, бо нині перебуває в аварійному стані.

Джерело: radiosvoboda.org

Back to top button