Здоров'яПсихологія

Психологи розвінчали міф про інтелектуальну перевагу первістків

Довгий час психологи перебували в упевненості, що первістки розумніші наступних дітей. Нове масштабне дослідження фактично спростувало цю гіпотезу.

Порядок народження дійсно впливає на особистість і інтелект. Це виявила команда вчених з Х’юстонського і Іллінойського університетів (США), яка розробила власну модель для аналізу і порівняння даних про особу та рівні IQ.

Психологи обстежували 377 000 учнів старших класів, аналізуючи їх особистісні особливості і вимірюючи рівень інтелекту. Як зазначає Родіка Даміан, професор психології з університету Х’юстону, нова модель дослідження дозволила порівняти ці два показники для дуже великої вибірки – найбільшої за всю історію вивчення питання.

На її думку, дані, отримані в ході попередніх досліджень, могли бути перекручені через те, що в них вивчалися показники дітей у порівнянні з їх сіблінгами (братами і сестрами), а не з дітьми з інших сімей.

У своєму дослідженні Даміан спільно з Брентом Робертсом, колегою з Іллінойського університету в Урбані-Шампейн, порівнювали дані дітей з різних сімей, враховуючи порядок їх народження. Згідно з отриманими результатами, первістки дійсно мають більш високий рівень IQ, проте цей показник у них вище всього на один пункт.

Дослідники також знайшли незначні відмінності в особистісних профілях сіблінгів. Так, первістки найчастіше екстраверти, вони приємніші в спілкуванні і більш сумлінні, а також менш неспокійні, ніж їх молодші брати і сестри. Проте різниця виявилася дуже маленькою. Вчені відзначають, що в ситуації спілкування, а не в лабораторних спостереженнях відмінності і зовсім непомітні.

У зв’язку з цим, зазначають психологи, батькам не варто навмисно змінювати стиль виховання дітей, так як насправді у братів і сестер набагато більше спільного, ніж вони самі і, можливо, батьки думають.

Шкільне життя

Back to top button