Анонс

Прем’єра докфільму про УПА

Український інститут національної пам’яті, Міністерство оборони та Галузевий державний архів Служби безпеки України запрошують на прем’єрний показ документальної стрічки “Хроніка Української Повстанської Армії 1942—1945” від авторів фільмів “Золотий вересень” та “Срібна земля” та виставку “УПА. Історія нескорених”.

13 жовтня у Києві відбудеться прем’єра документального фільму Тараса Химича “Хроніка Української Повстанської Армії 1942-1945” та зустріч з авторським колективом – повідомляє сайт Українського інститутунаціональної пам’яті.

Стрічка у двох частинах розповідає про історію Української повстанської армії крізь призму свідчень 34 очевидців. “Ми пропонуємо подивитися на український повстанський рух з перспективи “простих людей”. Усні історії дають змогу відчути атмосферу та дух епохи, зануритися у вир бурхливих подій”, — кажуть автори фільму.

Після кінопоказу запланована зустріч із режисером Тарасом Химичем та науковими консультантами фільму відомими істориками Іваном Патриляком і Олександром Пагірею. Участь у заході візьме Голова Українського інституту національної пам’яті історик Володимир В’ятрович.
Відвідувачі також зможуть переглянути виставку Центру досліджень визвольного руху “Українська Повстанська Армія: історія нескорених”, яка розповідає про історію створення, озброєння, командирів та головні бої УПА, показує щоденне життя повстанців, медичну службу, тилове забезпечення та участь жінок у визвольному русі.

Виставка демонструє близько півтисячі унікальних архівних фото, документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи ОУН та УПА.

Учасники заходу додатково зможуть ознайомитися із архівними документальними матеріалами з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які розповідають про зародження та масштаби розвитку визвольного руху, його керівників, показують протидію та боротьбу органів держбезпеки з прагненням українців до власної державності.

Понеділок, 13 жовтня, 19.00
Центральний будинок офіцерів Збройних Сил України
м. Київ, вул. Грушевського, 30/1
Вхід вільний

Організатори: Український інститут національної пам’яті, Міністерство оборони України, Галузевий державний архів Служби безпеки України.

Нагадуємо, Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Днем створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960-х років.

УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому: проти гітлерівської Німмечини, сталінського Радянського Союзу та тодішньої Польщі.
Через лави УПА пройшло понад ста тисяч осіб. За участь в повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб.

Загальна площа території, охопленої повстанським рухом у 1944 році, становила близько 150 тисяч квадратних кілометрів, на ній проживало близько 15 мільйонів людей. Це приблизно чверть площі теперішньої української держави. Разом із тим націоналістичне підпілля ОУН, пов’язане з УПА, діяло на території всієї України, включно з Кримом та Донбасом.

Back to top button