Освіта і правоПосібники-Книги

Посібник “Як запобігти зловживанню адміністративним ресурсом та незаконній агітації у закладах середньої освіти”

Заклади середньої освіти відіграють чималу роль у функціонуванні системи освіти та становленні громадянина. Водночас, аби успішно виконувати свої функції, вони повинні бути достатньо захищені від згубних впливів, у тому числі з боку політичних партій і кандидатів. Такі впливи можуть виявлятися в будь-який час, однак особливо небезпечними вони стають під час виборів, коли окремі політики та кандидати прагнуть використати ресурси освітніх закладів для отримання додаткової підтримки з боку батьків учнів, учителів й адміністрації.

Особливо небезпечними є практики політично вмотивованого зловживання ресурсами публічних інституцій, зокрема шкіл державної і комунальної власності. Це – один із різновидів так званого зловживання адміністративним ресурсом, тобто використання ресурсів, які належать державі, територіальній громаді, державному чи комунальному закладу, для надання переваги певній партії чи кандидату на виборах. Такі практики здатні завадити публічним інституціям ефективно виконувати їхні функції та раціонально використовувати надані їм ресурси. Втручання політичних партій і кандидатів у освітній процес і функціонування закладів освіти також небезпечне з огляду на те, що може бути зіпсована репутація як цих закладів, так і їхніх працівників. Крім того, такі втручання політизують і спотворюють навчальний процес – адже увагу учнів, батьків і вчителів відволікають заходи, не пов’язані з навчальним процесом, який повинен бути аполітичним.

Мета цього збірника – описати типові ситуації з ознаками порушення законодавства про вибори і зловживання адміністративним ресурсом, з якими можуть стикатися працівники закладів середньої освіти під час виборів народних депутатів України, а також надати рекомендації, як захистити себе від пов’язаних із цим загроз. Сподіваємося, наведені ситуації й поради стануть вам у пригоді.

Завантажити: Посібник "Як запобігти зловживанню адміністративним ресурсом та незаконній агітації у закладах середньої освіти" (Розмір: 805.7 KB, Завантажень: 19)