Здоров'яПсихологія

Почуття провини і сорому сильно впливають на поведінку людей

Вчені з Вашингтонського університету, Університету Макгілла і Університету Індіани з’ясували: вина більшою мірою пов’язана з конкретними діями, а сором – з більш глобальним (цілісним) підходом. Люди, які часто відчувають почуття провини, думають, в першу чергу, про наслідки прийняття рішення. Ті, кому часто буває соромно, звертають пильнішу увагу на деталі, перш ніж приймати рішення, передає Psych Central .

Наприклад, людина вночі порушила дієту, а на наступний ранок їй потрібно йти в магазин за їжею. Вона думає про попередню ніч, відчуваючи при цьому вину або сором. В магазині почуття провини змусить порівнювати калорії на різних упаковках морозива, а почуття сорому призведе до того, що “порушник” зовсім не стане купувати морозиво.

Для дослідження вчені попросили добровольців написати про те, коли вони в останній раз відчували провину чи сором. Після того, як відповіді були зібрані, учасникам дали прочитати есе. Потім добровольці повинні були по вибору відповісти на питання по тексту або ж виконати завдання для перевірки, наскільки добре вони зрозуміли тему.

Люди, які писали про почуття провини, вважали за краще відповідати на запитання (акцент на конкретних деталях). Ті, хто написав про сором, вибрали виконання завдання. Вони мислили більш абстрактно. Дослідники вважають: висновки можуть допомогти деяким компаніям у створенні реклами. Припустимо, почуття провини знизиться при згадуванні в рекламі фітнес-клубу щоденних занять йогою, а з почуттям сорому допоможуть впорається слова про зміцнення здоров’я в цілому.

Шкільне життя

Back to top button