Перша допомога при обмороженні

Найпростіше правило захисту, яке можна почути від медиків – не виходити з будинку в сильні морози, якщо на те немає крайньої необхідності. Порада хороша, але, на жаль, годиться вона не всім, адже треба ходити і на роботу, і в магазин. Як перестати мерзнути? Існують правила поведінки при низьких температурах.
Вони такі:
– Одягатися відповідно температурному режиму. Геть чоботи на тонкій підошві, короткі куртки і легкі обтягуючі тканини – одяг має бути теплий і добре захищає від холоду. Зате саме час витягти з надр шафи теплі устілки і вовняні шкарпетки, які вбирають вологу та залишають ноги сухими.
– Ні алкоголю та психоактивних речовин. І те, і інше може викликати ілюзію тепла і привести до переохолодження;
– Так – повноцінної їжі. Їжа – джерело тепла. Якщо ви мерзнете, віддавайте перевагу гарячій їжі. До речі, цей принцип знайомий ще стародавній аюрведичній медицині, яка наказує допомагати терморегуляції організму за допомогою температури їжі: так, взимку рекомендується їсти гарячі страви, а влітку – холодні.
– Курити шкідливо, а на морозі – особливо. Куріння зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими.
– Акуратніше з ювелірними виробами: на морозі не радять носити металевих (у тому числі, золотих та срібних) прикрас.
– Якщо ви вийшли з дому, не облизувати губи і вже тим більше не мочіть шкіру – вода проводить тепло значно краще повітря.
– Відпускаючи дитину гуляти в мороз на вулиці, пам’ятайте, що йому бажано кожні 15-20 хвилин повертатися в тепло і зігріватися.
Перша допомога при обмороженнях
Для початку, потрібно розібратися, чи є обмороження у людини чи. Якщо постраждали ви самі або вам доводиться надавати першу допомогу при обмороженні іншому, не можна примушувати потерпілого енергійно рухатися і пити спиртне – це дуже поширена помилка.
Не рекомендується проводити масаж, розтирання снігом, шерстяною тканиною, прикладати грілку, робити зігрівальні компреси й теплі ванночки, змащувати шкіру маслами або жирами. Розтирання снігом призводить до ще більшого охолодження, а кристалики льоду ушкоджують шкіру, в результаті чого може відбутися інфікування.
Замість цього необхідно:
– Швидко доставити потерпілого в тепле приміщення;
– Акуратно, щоб вдруге не травмувати тканини, зняти з нього взуття та одяг;
– Переодягнути в теплу і суху білизну;
– Укутати в ковдру;
– Запропонувати тепле пиття і їжу (відновлення температури охолоджених тканин при відмороженнях кінцівок повинно проводитися за принципом поступового відігрівання «зсередини – назовні»);
– Викликати швидку медичну допомогу.
Згодом обов’язково дотримання постільного режиму і піднесене положення відморожених кінцівок.