Здоров'яФізіологія

Особливі маркери показали, які фактори зовнішнього середовища прискорюють старіння

Токсини, що надходять з навколишнього середовища, – одна з головних причин прискореного старіння організму. Їх вчені називають геронтогенами. Подібні з’єднання присутні в сигаретному димі, в препаратах для хіміотерапії. Також це УФ-випромінювання. Згідно з дослідженням, 70% факторів старіння – зовнішній вплив середовища.

Вчені створили особливий тест, який може показати, які токсини особливо небезпечні. Організм старіє, коли протікає біологічний процес фізіологічного старіння. Здорові клітини пошкоджуються і втрачають здатність до поділу.

З часом пошкоджені клітини накопичуються в тілі, витрачаючи на себе ресурси і вивільняючи прозапальні гормони. Коли таких клітин небагато, це не проблема. Але за все життя їх накопичується достатня кількість, щоб, крім самого процесу старіння, розвинулися і вікові хвороби.

Фахівці вирішили з’ясувати, які зовнішні фактори сприяють фізіологічному старінню за кількістю пошкоджених клітин. Вони взяли лабораторних мишей і розбили їх на групи. У деяких викликали розвиток ожиріння, якихось тварин піддали дії диму, УФ-випромінювання та миш’яку.

Виявилося, сигаретний дим і УФ-випромінювання однозначно прискорювали старіння, а ось ожиріння і миш’як були відносно безпечні. В принципі, відомо на прикладі пацієнтів з раком грудей, що хіміотерапія прискорює процес старіння приблизно на 15 років. Дані висновки зробили за результатами аналізу крові. У ній виявилися підвищені показники P16 – гена, пов’язаного зі старінням. Це ще один маркер, за яким можна оцінити фізіологічне старіння організму.

Back to top button